اخبار مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

کتاب الکترونیکی نور قم

بخش مکتوب و رسانه مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، کتاب الکترونیکی به دو صورت متنی و صوتی به مناسب میلاد حضرت معصومه و روز دختر با عنوان «نور قم» منتشر کرد.

در این کتاب به پنج پرسش پربسامد که درباره حضرت معصومه سلام الله علیها به مرکز ملی رسیده پاسخ داده شده است.

 در این کتاب به پرسش های: "جایگاه حضرت معصومه سلام الله علیها، پاداش زیارت حضرت، القاب حضرت، مفهوم سنجی روایت دختران حسنه اند و جایگاه دختران در روایات"  پاسخ داده شده است.

لینک دانلود کتاب: https://mmps.ir/LqIds

پاسخگویی دانش آموزی

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، در این جلسه که  به صورت حضوری در سالن اجتماعات ساختمان مرکزی مجموعه برگزار گردید، به پرسش های دانش آموزان نمونه دولتی دوره متوسطه دوم در گروه های تخصصی (فقه و احکام، تاریخ و سیره، اخلاق و تربیت، سیاسی اجتماعی، کلام و اعتقادات و مشاوره و روانشناسی) پاسخ داده شد.

در ابتدای این جلسه  حجت الاسلام والمسلمین پورمدنی، رئیس اداره پاسخگویی فضای مجازی مرکز ملی به معرفی بخش های مختلف مرکز پرداخت. 

پس از این سخنرانی، دانش‌آموزان طبق تخصص کارشناسان مجموعه، با تشکیل حلقه‌های خودجوش پرسش و پاسخ، به بیان سوالات و نظرات خود با کارشناسان مرکز ملی پرداخته و پاسخ‌های کارشناسان را شنیده و به بحث گذاشتند.

از نکات قابل تامل و تکراری در این جلسه، عدم شناخت دانش‌آموزان نسبت به بسترهای ارتباطی برای پرسش و گفتگو با کارشناسان مجموعه‌های حوزوی و ایجاد اقبال چشمگیر به این امر، بعد از بحث و گفتگو با کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی بود که بعد از برگزاری این جلسه  و بر اساس نظرسنجی از برخی از آنان، دانش آموزان مایل به حضور کارشناسان مرکز در مدارس سمپاد به صورت مستمر بودند.

حضور مرکز ملی پاسخگویی در سی و چهارمین نمایشگاه کتاب نهران
به گزارش روابط عمومی مرکز ملی پاسخگویی "مسئول غرفه این مرکز در سی و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران" تصریح کرد: مركز ملي پاسخ گويي به سوالات ديني ني

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی پاسخگویی، مجتبی احمدنژاد "مسئول غرفه این مرکز در سی و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران" تصریح کرد: مركز ملي پاسخ گويي به سوالات ديني نيز با حضور روزانه پنج نفر از كارشناسان اين مركز به صورت تخصصي پاسخ گوي سوالات، شبهات و مشاوره ديني به بازديد كنندگان بوده است.

مجتبی احمدنژاد با بیان این‌که همه روزه کارشناس روحانی متخصص در غرفه مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی حضور دارند و پاسخگوی سوالات مردم هستند، اظهار داشت: گروه‌های اعتقادات، احکام، اخلاق و خانواده، تاریخ اسلام و مشاوره روان‌شناسی در این غرفه فعال هستند و کارشناسان هر گروه (که علاوه بر فارغ التحصیل بودن سطوح حوزوی، حداقل مدرک کارشناسی ارشد این رشته‌ها را دارند) به صورت تخصصی به سوالات پاسخ می‌دهند.
وی در پاسخ به این سوال که چه پرسش‌هایی بیشتر مطرح می‌شود، توضیح داد: یشترین سؤالات چند روز اخیر در نمایشگاه: آشنایی قبل ازدواج، فلسفه حجاب، حجاب اجباری، توبه، افسردگی، تربیت فرزند، احکام مسافر،  رفراندوم، کارآمدی نظام، حکومت دینی، تربیت کودک، مهارت های همسرداری، آموزش موسیقی، خمس و تقلید بوده است.
احمدنژاد اضافه کرد: سوالاتی درباره تاریخ اسلام، زرتشت، کوروش، ایران باستان، ایران و  اسلام، فمنیست، تناسخ، سحر و  جادو و جهان موازی نیز جزو پرسش های پربسامد این روزها بوده است.

این کارشناس مذهبی که در سال های گذشته به صورت منظم و مستمر مدیریت غرفه مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی را به عهده داشته، درباره دشواری‌های ماموریت همکارانش گفت: همکاران مرکز به حسب وظیفه همه روزه ساعت ۷ صبح از قم به سمت تهران برای حضور در نمایشگاه حرکت و تا ساعت ۲۰ آماده پاسخگویی می باشند.

ایشان با اعلام این خبر که مرکز ملی روزانه از طریق تلفن و فضای مجازی حداقل به ۱۰ هزار سوال پاسخ می دهد بیان کرد: با توجه به درخواست پرسشگران برای پاسخگویی چهره به چهره وعده ما برای این عزیزان حضور در نمایشگاه قرآن، نمایشگاه کتاب و متروی تهران می باشد.

احمدنژاد اظهار داشت: هموطنان عزیز می توانند جهت دریافت لینک را های ارتباطی با مرکز ملی عدد ۱ را به شماره ۳۰۰۰۹۶۴۰۰۰ ارسال کنند و در جریان مسیرهای پاسخگویی قرار گیرند.

گامی دیگر در حضور فعال مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی در عرصه مجازی
همگام با انتشار محتواهای تولیدی این مرکز در سکوهای مجازی ایرانی، گروه پاسخگویی فضای مجازی، صفحه مرکز در در شبکه اجتماعی ویسگون نیز فعال کرده و محتواها در این سک

همگام با انتشار محتواهای تولیدی این مرکز در سکوهای مجازی ایرانی، گروه پاسخگویی فضای مجازی، صفحه مرکز در در شبکه اجتماعی ویسگون نیز فعال کرده و محتواها در این سکوی مجازی نیز منتشر می گردند.

✳️ مخاطبان گرامی می توانند برای مشاهده و بازنشر محتواهای منتشر شده  درشبکه اجتماعی ویسگون به آیدی مرکز pasokhgoo@ مراجعه نمایند و یا برای عضویت و دنبال کردن صفحه مرکز در شبکه اجتماعی ویسگون روی لینک زیر کلیک کنند. 
mmps.ir/wisgoon
 

مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی منتشر کرد:
به همت کارشناسان فقه مرکز ملی پاسخگویی، ۴۶ کلیپ با موضوع احکام ضروری روزه داران، توسط بخش رسانه تدوین و انتشار یافت.
احکام روزه

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، 46 کلیپ با موضوع احکام ماه رمضان توسط بخش رسانه تولید و انتشار یافت.

علاقمندان می توانند جهت استفاده و نشر این کلیپ ها به سایت مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی به نشانی https://pasokhgoo.ir/video  مراجعه نمایید.

مسائل پاسخ داده شده به احکام ماه مبارک رمضان به شرح ذیل است:

زمان نیت روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98625

حکم نیت نکردن عمدی روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98626

حکم روزه یوم الشک

https://pasokhgoo.ir/node/98627

فراموش کردن نیت روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98628

حکم برگشت از نیت روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98629

تاثیر قضا شدن نماز صبح بر روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98630

حکم خوردن سحری

https://pasokhgoo.ir/node/98631

حکم جویدن آدامس برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98632

حکم مزه کردن غذا در حال روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98633

حکم باقی ماندن مزه غذا بر روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98634

تصور غذا و بلعیدن آب دهان برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98635

حکم بلعیدن خلط سرو سینه برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98636

حکم خلال دندان برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98637

حکم مسواک در حال روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98638

مزه خمیر دندان برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98639

حکم سرمه کشیدن روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98640

حکم آرایش کردن روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98641

مصرف قرص و دارو بدون آب، برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98642

حکم قرص زیرزبانی برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98643

حکم آمپول تقویتی برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98644

حکم آمپول بی حسی برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98645

حکم تزریق واکسن در روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98646

حکم سرم برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98647

حکم رجوع به مرجع دیگر در احتیاط واجب

https://pasokhgoo.ir/node/98648

باقی ماندن بر فتوای مرجع مرحوم، مطابق با فتوای ایشان

https://pasokhgoo.ir/node/98649

حکم تزریق خون برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98650

حکم اهدای خون در روزه داری

https://pasokhgoo.ir/node/98651

حکم قطره چکاندن در چشم و گوش

https://pasokhgoo.ir/node/98652

حکم جماع در روزه داری

https://pasokhgoo.ir/node/98654

حکم احتمال احتلام در خواب در حال روزه داری

https://pasokhgoo.ir/node/98655

دیدن تصاویر مستهجن و باطل شدن روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98656

بقای عمدی بر جنابت تا اذان صبح

https://pasokhgoo.ir/node/98657

فراموشی غسل جنابت و روزه داری

https://pasokhgoo.ir/node/98658

ندانستن حکم باقی ماندن بر جنابت تا اذان صبح

https://pasokhgoo.ir/node/98659

حکم مسح میت برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98660

حکم فرو بردن سر در آب برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98662

حکم دروغ بستن به خدا و ائمه علیهم السلام در روزه داری

https://pasokhgoo.ir/node/98663

حکم دود سیگار در روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98664

حکم روزه در صورت ادامه مریضی تا ماه رمضان آینده

https://pasokhgoo.ir/node/98665

حکم روزۀ زنان شیرده یا باردار

https://pasokhgoo.ir/node/98666

حکم سفر برای فرار از روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98667

حکم اسپری تنفسی برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98668

حکم بوییدن گل و استعمال عطرو ادکلان

https://pasokhgoo.ir/node/98669

حکم رنگ کردن و حنا زدن مو در روزه داری

https://pasokhgoo.ir/node/98670

حجت الاسلام علی مخدوم، رییس مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی با اشاره به آغاز فعالیت این مرکز در نیمه شعبان سال 86 به خبرنگار شبستان گفت: اولین مرکز پاسخگویی...

رییس مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی 20 درصد از سوالات ارسالی به این مرکز را مربوط به مباحث مهدوی دانست.
حجت الاسلام علی مخدوم، رییس مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی با اشاره به آغاز فعالیت این مرکز در نیمه شعبان سال 86 به خبرنگار شبستان گفت: اولین مرکز پاسخگویی به سوالات دینی پس از انقلاب اسلامی مربوط به دفتر تبلیغات اسلامی است که سوالات دینی را به صورت تلفنی کتبی و یا اینترنتی پاسخ می دهد.

 

رییس مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی 20 درصد از سوالات ارسالی به این مرکز را مربوط به مباحث مهدوی دانست. حجت الاسلام علی مخدوم، رییس مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی با اشاره به آغاز فعالیت این مرکز در نیمه شعبان سال 86 به خبرنگار شبستان گفت: اولین مرکز پاسخگویی به سوالات دینی پس از انقلاب اسلامی مربوط به دفتر تبلیغات اسلامی است که سوالات دینی را به صورت تلفنی کتبی و یا اینترنتی پاسخ می دهد. وی پاسخ به سوالات مهدوی را در حوزه وظایف گروه کلام مرکز خواند و گفت: 15 تا 20 درصد از کل تماس هایی که با مرکز گرفته می شود و دوباره مباحث اعتقادی و مباحث مربوط به امامت و مهدویت است و موضوعی که پرسشگران بیشتر با آن درگیر هستند مربوط به مباحث خرافی و فرقه های انحرافی است. وی درباره میزان سوالات رسیده به مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی اظهار کرد: به طور متوسط روزانه 5500 و ماهیانه 14 هزار تماس با مرکز گرفته می شود و مردم در قالب این تماس ها موضوعات، شبهات و سوالات مختلف دینی را از کارشناسان می پرسند. وی سطح تحصیلات کارشناسی مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی را کارشناسی ارشد و بالاتر از آن دانست و بیان کرد: کارشناسان مرکز با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در گروه های علوم قرآنی، حدیث، مباحث اعتقادی و کلام، ادیان و مذاهب، فلسفه، عرفان، اخلاق، تاریخ اسلام و احکام و مشاوره روانشناسی سوالات مردم را پاسخگو هستند. حجت الاسلام مخدوم درباره نحوه پاسخگویی به سوالات دینی خاطرنشان کرد: علاقه مندان می توان از طریق شماره 096400 تماس حاصل کرده و جواب سوال خود را دریافت کنند و یا سوالات خود را به صندوق پستی 371851197 ارسال و جواب خود را حداکثر تا 20 روز بعد بگیرند. وی پاسخگوی آن لاین را یکی دیگر از راه های ارتباط با مرکز دانست و گفت: سایت اینترنتی www.pasokhgoo.ir آماده دریافت سوالات و شبهات و ارایه پاسخ به آنها است به زودی تا پیش از ماه رمضان چت روم هایی نیز برای ارتباط مستقیم کارشناسان با پرسشگران برقرار می شود.

السلام علیک یا روح الله
سالروز عروج عارفانه امام عاشقان و رهبر کبیر مستضعفان جهان، حضرت امام خمینی رحمت الله علیه و سالروز شهادت پیروان صدیق امام در 15 خرداد تسلیت باد.
سالروز رحلت امام و قیام 15 خرداد

رهبر معظم انقلاب:

امام (رضوان الله تعالی علیه) انسان بزرگی بود از جهات مختلف، از جمله از لحاظ دانش و معرفت دینی. پشتوانه‌ی ایجاد این نظریّه [جمهوری اسلامی] و تحقّقِ این نظریّه، از سویی معرفت عمیق او به اسلام [بود]. اسلام را می‌شناخت و می دانست که حاکمیّت اسلامی مربوط به پیام اصلی اسلام است و [از سوی دیگر] اعتقاد عمیق او به مردم. امام بزرگوار به مردم خیلی اعتقاد داشت؛ به توانایی‌های مردم، به عزم مردم، به وفاداری مردم.

سخنرانی رهبر معظم انقلاب به مناسبت سی‌ و دومین سالگرد رحلت امام خمینی، 1400/03/14

به مناسبت شهادت رئیس جمهور و هیئت همراه
رئیس مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی در پیامی شهادت رئیس جمهور و همراهان ایشان را تسلیت گفت
پیام تسلیت رئیس مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، در پی شهادت حجت الاسلام و المسلمین دکتر ابراهیم رئیسی و هیئت همراه، رئیس مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی پیام تسلیتی منتشر کرد.

متن پیام حجت الاسلام دکتر محمد جواد اصغری بدین شرح است:

بسم رب الشهداء و الصدیقین
وَ مَنْ يَخْرُجْ مِنْ بَيْتِهِ مُهاجِراً إِلَى اللهِ‌ وَ رَسُولِهِ ثُمَّ يُدْرِكْهُ الْمَوْتُ فَقَدْ وَقَعَ أَجْرُهُ عَلَى اللهِ‌ وَ كانَ اللهُ‌ غَفُوراً رَحيماً   (نساء: 100)
بار دیگر ایران عزیز متحمل مصیبتی سخت و جانکاه شد و در برابر امتحانی بزرگ از جانب خدای متعال قرار گرفت. ملت مقاوم و شهید پرور ایران رئیس جمهوری دانشمند، مجاهد ، شجاع، انقلابی، مردمی و مکتبی را به همراه جمعی از بهترین فرزندان این سرزمین تقدیم راه حق و عدالت نمود.

در این میان خدمتگزاران مرکز ملی پاسخگویی که دلسوزی و همراهی رئیس جمهور شهید حجت الاسلام و المسلمین رئیسی را در راه پیشرفت و تعالی فعالیت های فرهنگی و دینی و دفاع از کیان شریعت اسلام و مذهب نورانی تشیع با جان و دل لمس نموده اند رنجی مضاعف و داغی سنگین تر را بر دل و جان خویش احساس می کنند که تحمل آن را با مطالبه صبر ویژه از جانب خداوند که آرامش بخش قلبها است مسالت دارند.

اینجانب به نمایندگی از طرف همکاران و کارشناسان محترم، شهادت رییس جمهور خدمتگزار، وزیر امور خارجه انقلابی دکتر امیر عبداللهیان، آیت الله آل هاشم امام جمعه محبوب تبریز، استاندار محترم آذربایجان شرقی و بقیه همراهان را به محضر قطب عالم امکان حضرت ولی عصر(عج)، رهبر معظم انقلاب مد ظله العالی ، ملت عزیز و شهید پرور و همه بازماندگان این عزیزان تسلیت عرض نموده و علو درجات و رضوان الهی را برای ارواح طیبه این شهدا مسئلت می نمایم. 

از خدای متعال خاضعانه و ملتمسانه می خواهیم سنگینی این مصیبت را بر رهبر معظم انقلاب، ملت شهیدپرور و خانواده این عزیزان آسان گرداند و این فقدان دردناک را با عنایات خاصه اش به بهترین وجه جبران نماید.

محمد جواد اصغری

رئیس مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی

بخش مکتوب و رسانه مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی منتشر کرد
انتشار کتاب الکترونیکی با عنوان «وراثت و تربیت»

بخش مکتوب و رسانه مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، کتاب الکترونیک در موضوع اخلاق و تربیت فرزند، با عنوان «وراثت و تربیت» منتشر کرد. 
در این کتاب به چند پرسش‌ اخلاقی پیرامون وراثت و زندگی اخلاقی انسان، پاسخگویی شده است.

عناوین مطرح شده در این پرسش و پاسخ ها به شرح ذیل است: 
1. انتقال رذایل اخلاقی با وراثت؛

2. ملکات نفسانی و تربیت؛

3. وجدان، فطری یا ارثی؛

4. دفع سوء رفتارهای وراثتی در تربیت؛

5. رفع آثار سوء وراثت در تربیت.

جهت مطالعۀ این کتاب به آدرس mmps.ir/verasatvatarbiat مراجعه فرمایید.

برگزاری پویش به مناسبت دهه کرامت
پویش «فرزندانا»

به گزارش روابط‌ عمومی مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، به مناسبت دهه کرامت، پویشی تحت عنوان «فرزندانا» برای نوجوانان ١٣ تا ١٧ ساله آینده‌ ساز انقلاب اسلامی، طراحی شده و در حال اجراست. 

نوجوانان عزیز برای شرکت در این پویش می توانند به سکوی رسمی مرکز ملی به آدرس (pasokhgoo@) در پیام رسان های ایتا، بله و سروش مراجعه کرده و ضمن بهره‌مندی از محتوای متناسب فرهنگی معرفتی، در دیگر مسابقات نیز شرکت نمایند.

زمان: از میلاد با سعادت کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها تا ولادت موفو‌ر السرور حضرت امام رضا علیه‌السلام

 

صفحه‌ها