مذی

آبی که بعد از بول خارج می شود و بسیار به منی شبیه است، نه از لحاظ آن سه شرط، بلکه به لحاظ حالت، غلظت و تمامی ویژگی های فیزکی که منی دارد چه حکمی دارد؟ به نظرم این مایعی که من می گویم با مذی و ودی متفاوت است.

پاسخ:
مايعي كه از انسان خارج شود، يكي از همان چيزهايي است كه در توضيح المسايل آمده است . مايع خارج شده اگر ويژگي هاي مني را نداشته باشد و استبرا از بول نيز صورت گيرد، حكم ودي را دارد و پاك است، اگر چه شكل ظاهري آن متفاوت با آنچه باشد كه از ودي تصور مي كنيد.

سلام می خواستم ببینم حکم آبی که از مرد هنگام نگاه به نامحرم و یا بر اثر دیدن صحنه ای که شهوت او را بر می انگیزد، خارج می شود چه حکمی دارد(آیا نجس است و وضو را باطل می کند)؟ و نیز آبی که بدون دلیل (نه بر اثر ملاعبه و نه بر اثر فعالیت و بدون شهوت) از مرد خارج می شود چه حکمی دارد (این آب همانند آبی که در مورد قبلی از مرد خارج می شود است)؟ در کل اگر امکان داشته باشد آبهایی که از مرد خارج می شود و پاک هستند را بگویید ممنون می شوم. آیا نظر مراجع در این مورد متفاوت است؟ نظر آقای خامنه ای در این زمینه چیست؟ با تشکر

با سلام و آرزوي قبولي طاعات و عبادات شما در اين ماه عزيز؛ و تشكر به خاطر ارتباطتان با اين مركز؛
آبي که در هنگام نگاه به نامحرم خارج مي شود پاک است
غير از بول و مني سه آب ديگر از انسان خارج مي شود :
1.مَذي :آبي که گاه بعد از تحريک شهوت از انسان خارج مي شود .
2.وَذي : آبي که گاه بعد از مني بيرون مي آيد .
3. وَدي : آبي که گاه بعد از بول بيرون مي آيد و کمي سفيد و چسبنده است .
همه اين آب ها در صورتي که مجرا آلوده به بول و مني نباشد ، پاک است و نياز به غسل ندارد.
براي اينکه بول در مجرا نماند، انسان بايد بعد از ادرار کردن استبرا کند.بهترين شيوه استبرا اين است که بعد از قطع شدن ادرار اگر مخرج مدفوع نجس شده، ابتدا آن را تطهير کند، بعد سه بار انگشت ميانه دست چپ را از مخرج مدفوع تا بيخ آلت بکشد . بعد شصت را روي آلت و انگشت پهلوي شصت را زير آن بگذارد وسه بار تا سر آلت بکشد .پس از آن سه بار سر آلت را فشار دهد. (1)
در اين مسئله بين مراجع اختلاف نيست.
پي نوشت :
1. آيه الله خامنه اي ، استفتائات ، س 93.

مطلب ارسالی شما بعد تایید مدیریت در سایت نمایش داده خواهد شد.

مطلب ارسالی شما بعد تایید مدیریت در سایت نمایش داده خواهد شد.

مطلب ارسالی شما بعد تایید مدیریت در سایت نمایش داده خواهد شد.