سلام.

من به تازگي سقط جنين داشتم(البته بارداري غير طبيعي .و دقيقا روزي كه بايد پريود ميشدم چيزي شبيه سقط هم داشتم كه پس از آن دكتر گفت هرچه بود سقط شد)اما من نميدانم چه غسلي بايد انجام دهم؟ غسل حيض يا....(حتي اسم غسلش را هم نميدانم)
و اينكه غسل پس از سقط رو در چه روزهايي بايد انجام ميدادم؟
الان بيش از چهل روز از سقط من ميگذرد و الان چه كار كنم؟

پرسشگر گرامی با سلام و تشکر از ارتباط شما با مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی؛
اگر در فرض سوال که نمی دانی غسل سقط بر عهده شماست یا غسل حیض، یک غسل به نیت مافی الذمه انجام دهی کفایت می کند. اگر غسل جنابت کرده ای از غسل حیض و غسل سقط کفایت می کند اگر تا حال غسل جنابت هم نکرده ای یک غسل مافی الذمه انجام دهی کفایت می کند.
غسل زایمان و یا سقط بچه را غسل نفاس گویند.
توضیح:
از وقتى كه بچه(یا جنین سقط شده) از مادر جدا مى‌شود، يعنى اولين جزء بدن بچه از شكم مادر بيرون مى‌آيد، هر خونى كه زن مى‌بيند، در صورتى كه قبل از ده روز يا روز دهم قطع شود، خون نفاس است و زن را در حال نفاس، نفساء مى‌گويند.
لازم نيست كه خلقت بچه در هنگام زايمان تمام باشد، بلكه اگر خون بسته‌اى هم از رحم زن خارج شود و خود او بداند، يا چهار نفر قابله بگويند كه اگر آن خون بسته در رحم مى‌ماند، انسان مى‌شد، چنانچه خونى را تا ده روز همراه آن ببيند، خون نفاس است.
ممكن است خون نفاس، در يك آن بيشتر نيايد ولى بيشتر از ده روز نمى‌شود. و اگر از ده روز گذشت روز دهم غسل نفاس می کند و خون بعد از ده روز استحاضه حساب می شود.
خون حیض در احکام مانند خون حیض است.(1)
پی نوشت:
1 . سوال از دفتر رهبری به شماره 7112467 .