مهدی احمدپور

از سوی گروه علمی اخلاق مرکز ملی پاسخگویی برگزار شد:
در این نشست علمی کارشناسان پاسخگوی اخلاق مرکز ملی با عرصه های تخصصی پاسخگویی اخلاق بیش از پیش آشنا شدند.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر مسعود آذربایجانی در این نشست علمی ضرورت و لازمه های عرصه های تخصصی اخلاق را تبیین کرد.

در ابتدای جلسه حجت الاسلام آذربایجانی با اشاره به آیات 257 تا 260 سوره مبارکه بقره گفت: کارشناسان پاسخگوی اخلاق و مشاوره از آنجایی که بیشتر با بیان مشکلات اخلاقی سروکار دارند باید مراقب آسیب پذیری وضعی آن باشند بطوری که نباید هدایت دیگران به قیمت ضلالت تدریجی ما منجر شود و راه کار حفظ از این آسیب با توجه به آیات مذکور ولایت الهی برای مؤمنان است که آنها را از ظلمات به سمت نور می برد و سه مصداق هم برایش ذکر می کند.

رئیس مرکز تخصصی اخلاق حوزه علمیه با تشکر از فعالیت های مهارتی در مرکز ملی برای پاسخگویان گفت: بُعد مهارتی بخصوص در زمینه فنون راهنمایی و مشاوره، مهارت های مشاوره اخلاقی و مناظره بسیار مهم است.

وی در انتهای جلسه به بیان ضرورت و تبیین تخصصی شدن پاسخگویی اخلاقی پرداخت و خاطر نشان کرد: نوع مخاطب و انتظار آنها، روح و اقتضائات زمانه، لازمه کاربردی کردن آموزه های دینی و لازمه حضور در مجامع علمی بین المللی تخصصی کردن عرصه های اخلاق اسلامی است.

این جلسه با حضور کارشناسان پاسخگوی اخلاق در بخش های تلفنی، مکتوب و مجازی در اتاق جلسات مرکز ملی پاسخگویی و به صورت ویدئو کنفرانس با حضور کارشناسان اخلاق نمایندگی اصفهان برگزار شد در ابتدای جلسه آقایان حجت الاسلام والمسلمین احمدپور «مدیر علمی گروه اخلاق مرکز ملی پاسخگویی» گزارشی از فعالیت و توانمندی های کارشناسان مرکز ملی ارائه کرد.

یادآوری این نکته لازم می نماید نشست‏های علمی در بخش‏ پشتیبانی علمی مرکز در گروه های قرآن و حدیث، احکام، اخلاق، مشاوره، کلام و تاریخ، با رویکرد پاسخگویی به طور پیوسته با حضور اساتید مبرز برای کارشناسان پاسخگو برگزار می‏شود.

از سوی گروه علمی اخلاق مرکز ملی پاسخگویی برگزار شد:
در این نشست علمی رویکردها و شاخه های تخصصی علم اخلاق با محوریت پاسخگویی مطرح شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی پاسخگویی، گروه علمی اخلاق مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، با در نظر گرفتن مجموع شرایط فرهنگی جامعه و توجه به لزوم هماهنگی با اقتضائات زمان و مکان، به بحث پاسخگویی اخلاقی نگاهی تخصصی داشته و در همین راستا جلساتی علمی برگزار می نماید.

در این نشست علمی حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن بوسلیکی به تبیین حوزه های تخصصی پاسخگویی اخلاقی و لزوم تفکیک میان آنها و توضیح پیچیدگی های مسائل مربوط به هر کدام از حوزه های مطالعات اخلاقی پرداخت.

مدیر گروه تربیت پژوهشکده اخلاق و معنویت در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، پاسخگویی درست و کارآمد به این مسائل را ناشی از تمحض و تمرکز کارشناس پاسخگو در آن حوزۀ خاص اخلاقی برشمرد و بحث را با ارائه شاخه های تخصصی علم اخلاق ادامه داد.

وی در این جلسه به تبیین محورهای یادشده پرداخت و خصوصاً برخی از مسائل نوپدید اخلاقی که امروزه تحت عنوان اخلاق کاربردی مورد بحث واقع می شوند را با ذکر نمونه ها و مصادیق عینی و استفاده از عکس و کلیپ برای کارشناسان محترم بیان نمود تا در ضمن بیان آنها، دقت ها و پیچیدگی هایی که در هر کدام از حوزه های خاص پاسخگویی اخلاقی وجود دارد روشن تر شود.

درخور ذکر است گروه علمی اخلاق یکی از شش بخش تخصصی پاسخگویی ذیل بخش پشتیبانی علمی مرکز ملی پاسخگویی می باشد که نشست هایی علمی با رویکرد پاسخگویی به طور پیوسته برگزار می نماید.

 

مدیر علمی گروه اخلاق مرکز ملی اعلام کرد:
مدیر علمی گروه اخلاق، پروژه های مصوب میز اخلاق که توسط مرکز ملی پاسخگویی (در سال 1398) اجرا شده اند را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، حجت الاسلام و المسلمین احمدپور برنامه های مصوب میز اخلاق ذیل دو عنوان اخلاق تبلیغ دین و صداقت (راستی گستری) اعلام کرد و گفت:

در موضوع اخلاق تبلیغ دین، میز اخلاق، اجرای دو برنامه را به مرکز ملی محول کرده بود: یکم، تولید نرم افزار اندرویدی اخلاق تبلیغ و دوم، تولید سررسید الکترونیکی اخلاق تبلیغ با عنوان «شمیم یار ویژه مبلغان».

مدیر علمی گروه اخلاق مرکز ملی و عضو میز اخلاق قطب های فکری و فرهنگی دفتر تبلیغات اسلامی در ادامه به مصوبات اجرا شده توسط مرکز ملی پاسخگویی در حوزه صداقت و راستی گستری پرداخت و گفت:

در زمینه صداقت و راستی گستری نیز سه برنامه توسط مرکز ملی پاسخگویی به انجام رسید: نخست، طراحی و تولید نرم افزار اندرویدی «راه نجات»، دوم، راه اندازی کانال صادقون و سوم، پشتیبانی از کانال ها، گروه ها و سایت های فعال در موضوع صداقت و راستی گستری.

کاربران عزیز برای استفاده از تولیدات مذکور می توانند از با مراجعه به بخش تولیدات سایت مرکز ملی پاسخگویی به نشانی www.pasokhgoo.ir  نرم افزارها را دانلود و استفاده نمایند.