یعنی اینکه هرچه خدا تقدیر انسانها را نوشته باشد همون میشود دعا کردن تاثیری ندارد چیزی را تغییر نمی دهد

پرسشگر گرامی باسلام و تشکر از ارتباط با این مرکز.
اصل سوال شما به این پرسش بر می گردد که: " آیا دعا می تواند سرنوشت انسان را تغییر دهد یا نه ؟".
برای روشن شدن پاسخ، مطالب ذیل را توجه فرمایید:
سر نوشت انسان در گرو عمل اوست ، یعنی انسان در تعیین سرنوشت خود موثر است . قرآن مجید می فرماید :
" إِنَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِم‏ ؛ (1) خدا وضع هیچ قومی را تغییر نمی دهد مگر اینکه آنها حالشان را تغییر دهند".
از طرفی سر نوشت وتغییر قابل محو و اثبات است . قرآن می فرماید :
"يَمْحُواْ اللَّهُ مَا يَشَاءُ وَ يُثْبِتُ وَ عِندَهُ أُمُّ الْكِتَاب‏ ؛ (2) خداوند هر چه را بخواهد محو می نماید و هر چه را بخواهد اثبات می کند و اصل کتاب نزد اوست".
در توجیه آیات فوق استاد مطهری می نویسد : " نظام سفلی و مخصوصا اراده و خواست و عمل انسان می تواند عالم علوی را تکان دهد و سبب تغییراتی در آن بشود و این عالی ترین شکل تسلط انسان بر سرنوشت است. اعتراف می کنم شگفت آور است، اما حقیقت است این همان مسئله عالی و شامخ بداء است " . (3)
عزیز گرامی!
بی تردید دعا یکی از ابزار های موثر در تغییر سرنوشت است . امام کاظم علیه السلام می فرماید :
"عَلَيْكُمْ بِالدُّعَاءِ فَإِنَّ الدُّعَاءَ لِلَّهِ وَ الطَّلَبَ إِلَى اللَّهِ يَرُدُّ الْبَلَاءَ وَ قَدْ قُدِّرَ وَ قُضِيَ وَ لَمْ يَبْقَ إِلَّا إِمْضَاؤُهُ فَإِذَا دُعِيَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ وَ سُئِلَ صُرِفَ الْبَلَاءُ صَرْفَةً ؛ (4) بر شما باد که پایبند دعا باشید . زیرا دعا به درگاه خدا و طلب کردن از او ، بلایی را که مقدر شده و حکم بدان شده و جز اجرای آن چیزی نمانده است برطرف می گرداند. پس اگر خداوند را خوانده و از او چیزی خواسته شود، به یک باره بلا بر می گرددد.
امام صادق علیه السلام می فرماید : « ادْعُ وَ لَا تَقُلْ إِنَّ الْأَمْرَ قَدْ فُرِغَ مِنْه ؛ (5) خدا را بخوان و دعا کن و مگو کار گذشته است» . این روایت به صراحت، تاثیر دعا در سرنوشت را مشخص می کند.

پی نوشت ها :
1. رعد (13) آیه 11 .
2. همان ، آیه 39 .
3. استاد مطهری ، انسان و سرنوشت ، انتشارات صدرا، ص 49 .
4. ثقه الاسلام كليني، الكافي، دار الكتب الاسلاميه، طهران، سنه النشر:1365 ه.ش ، ج2، ص 470 .
5. همان ، ص 466.