از سوی گروه علمی قرآن و حدیث مرکز ملی پاسخگویی برگزار شد:
در این نشست علمی نگاهی به واقعه غدیر با محوریت پاسخگویی به سوالات مطرح شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، آیت الله حاج شیخ نجم الدین طبسی در این نشست رویکردهای پاسخ به منکرین امامت و ولایت را مبتنی بر آثار عامه با رویکردی روایی و تاریخی بررسی کرد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ابتدای نشست ضمن تذکری جدی مبنی بر عدم انجام وظیفه صحیح در معرفی غدیر در طول 40 سال جمهوری اسلامی، خواهان توجه بیشتر حوزویان به این واقعه بی بدیل تاریخ اسلام شد.

این استاد سطوح عالی حوزه با برشمردن بحث وصایت در بین انبیاء الهی گفت: این سنت انبیا بود که روزی که وصی را انتخاب می کردند آن روز را عید اعلام می کردند و دستور تهنیت می دادند.

وی با اشاره به تاریخ اسلام بعد از واقعه غدیر گفت: مردم حتی در حکومت عباسیان این روز را عید می گرفتند و در خانه نمی ماندند و شهر را آذین می کردند و بوی خوش آل محمد علیهم السلام همه جای را گرفته بود بطوری که کسی تصور نمی کرد که این حکومت مخالف اهل بیت علیهم السلام است و البته از قرن چهارم با روی کار آمدن آل بویه این عید به صورتی جدی تر احیا شد و بقول ذهبی رافضی ها در این زمان در مصر و شام و مغرب و مشرق جوشیدند و زیاد شدند و با معرفی همین غدیر بود که شیعه حالتی تهاجمی گرفت.

آیت الله نجم الدین طبسی با اشاره به مظلومیت اهل بیت علیهم السلام گفت: چطور است که سب صحابه را بزرگان اهل سنت ممنوع می شمارند و البته ما هم ممنوع می دانیم، اما بسیاری از آنها در مقابل سب امیرالمومنین علیه اسلام و اولاد ایشان، هجوم به خانه حضرت زهرا سلام الله علیها ، شهادت و اسارت خاندان پیامبر سکوت می کنند؟

وی تاکید کرد که دو روز مهم در تاریخ اسلام است: عاشورا که روز حزن است و غدیر که روز عید و باید تلاش کرد این دو روز همسنگ هم برگزار گردد.

در ابتدای جلسه حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی از کارشناسان پاسخگوی مرکز به مدح مناقب و فضائل امیرالمومنین علیه السلام پرداخت.

یادآوری این نکته لازم می نماید که نشست‏های علمی در بخش‏ پشتیبانی علمی مرکز در گروه های قرآن و حدیث، احکام، اخلاق، مشاوره، کلام و تاریخ، با رویکرد پاسخگویی به طور پیوسته با حضور اساتید مبرز برگزار می‏شود.