آیا این مطلب درست است که اجنه یا شیعه هستند یا کافر و سنی مذهب در میان آنها نیست؟

ما نیز مثل شما این مطلب را شنیده ه ا یم .اما تاکنون برای آن مستندی پیدا نکرده ایم.برخی در توجیه آن گفته اند شاید دلیلش آن باشد که عمر ایشان بسیار است یعنی بیش از چندین هزار سال عمر دارند و به خاطر طولانی بودن عمرشان واقعه غدیر را درک کرده اندو به مذهب شیعه گرایش دارند، ولی در مباحث اعتقادی ما تابع دلیل هستیم نه شنیده ها .
از برخی آیات و احادیث استفاده می شود که جنیان مانند انسانها مسلمان وکافر (1) ، نیز شیعه و غیر شیعه دارند؛ زیرا جنیان مانند ما انسان ها دارای اختیار و عقاید مختلفی هستند و عده ای از آنان فاسق فاجرو کافرندو عده ای از آنان مومن و مسلمان اند.
دلیل بر این که جنیان دارای مذهب شیعه و غیر شیعه می باشند ، آن است که در روایات بسیاری عده ای از جنیان ونه همه آنان به عنوان شیعه معرفی شده اند . مثلا در روایتی از ابو حمزه ثمالی است که :
روزی به حضور حضرت امام باقر رسیدم، عده‌ای نزد او بودند، بعد رفتند، به حضرت عرض کردم: در این اوضاع که از شمشیر بنی‌امیه خون می‌ریزد، این گروه از مردم چرا این‌جا آمدند و این گونه رفتند؟ حضرت فرمود: اینان گروهی از شیعیان جنّی بودند که برای سؤالات دینی‌شان آمده بودند.(2)
روزی امام صادق(ع) در مِنى نشسته بود، عده‌ای نزد او آمدند و رفتند، از حضرت پرسید: اینها چه کسانی بودند؟ حضرت فرمود: گروهی از شیعیان جن بودند که برای سؤالات دینی‌شان آمده بودند.(2)
بنابر این طبق روایات معلوم می‌شود که جن مثل بشر دارای اقوام، گروه‌های دینی و مذهبی متعددند و زمان ائمه نیز درک کرده و برخی به حضور آنان مشرّف شده‌اند.
برخی از روایات نیز اشاره دارد که عده ای از جنیان با اهل بیت عصمت و طهارت مخالف اند(3)، بنا براین نه تنها نمی توان به مطلبی که در نامه خود اشاره کرده اید اعتقاد داشت بلکه دلیل عقلی و نقلی بر خلاف آن است و جنیان به علت اینکه موجودی انتخابگر هستند به دو گروه مسلمان و کافر تقسیم میشوند وجنیان هم ممکن است شیعه باشند یا غیر شیعه.
پی‌نوشت‌ها:
1.جن (12)آیه 14-15.
2. بحارالانوار، ج 39، ص 170، حدیث 9، نشر دار الاحیاء لتراث العربی، بیروت، 1403ق ؛محمدی ری شهری،میزان الحکمه ،ج2، ص118.
3. شیخ حر عاملی ،وسائل الشیعه ، ج10، ص431.