ام المومنین زینب بنت جحش

زینب دختر جحش از بنی اسد، دختر عمه رسول خدا (ص) است که مادرش امیمه دختر عبدالمطلب است.
زینب تحت کفالت حضرت بود و پیامبر(ص) او را برای همسری زید خواستگاری نمود . زینب ناراحت شد و گفت: من دختر عمه تو هستم و تو مرا به آزاد کرده خود می دهی! خواهر و برادر زینب نیز با این ازدواج موافق نبودند، تا این که آیه نازل شد که هیچ مرد و زن مؤمنی را نباید در برابر حکمی که خدا و پیامبرش صادر می کند، سرپیچی کند. با نزول این آیه مخالفان این ازدواج سکوت کردند و این به مقتضای آیة 36 سوره احزاب بود. فلسفه آن نیز این بود که فاصله طبقاتی باید شکسته شود و چه خوب که این کار از سوی پیامبر و بستگانش شکسته بشود.
در هر حال زینب به عقد زید در آمد و به خانه زید رفت، در حالی که زید همسر دیگری به نام «ام ایمن» داشت که او نیز آزاد کرده رسول خدا(ص) بود. زینب در این زندگی بنای بدرفتاری و ناسازگاری گذاشت تا جایی که زید شکایت کرد و از پیامبر(ص) اجازه طلاق وی را درخواست نمود، ولی پیامبر(ص) او را نصیحت کرد و کوشید تا وی را از این کار بازدارد. سر انجام با اصرار وی، رسول خدا (ص) با طلاق وی موافقت نمود.
پس از سپری شدن عده طلاق، پیامبر(ص) از سوی خداوند مأمور شد تا با وی ازدواج کند؛ با این هدف که با این ازدواج یکی از رسم های غلط جاهلی را از میان بردارد. (24)
عرب جاهلی پسر خوانده را به منزله پسر می دانست و زن وی را برخود حرام می شمرد. اسلام این حکم را باطل اعلام کرد و ازدواج پیامبر(ص) با زینب به جهت از بین بردن این حکم غلط جاهلی بود.
در هر حال، وی در اول ذی القعده یا به نقلی در محرم سال پنجم هجری به عقد پیامبر(ص) در آمد.
به همین جهت، زینب به دیگر زنان پیامبر افتخار می کرد و می گفت: عقد ازدواج من با پیامبر در آسمان ها بسته شد و من به امر خدا، همسر رسول گرامی اسلام (ص) شدم.
زینب پس از وفات پیامبر زنده بود و در سال 20 یا 28 هجری و در مدینه درگذشت و در قبرستان بقیع به خاک سپرده شد. (25)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
24. طبقات، ج 8، ص 117 و 120.
25. الاعلام زرکلی، ج 3، ص 206؛ طبقات ابن سعد، ج 8، ص 129.