تفاوتهای سیاست دینی و سیاستهای رایج را توضیح دهید ؟

تفاوت های سیاست اسلامی با سیاست های رایج مبتنی بر شناخت تفاوت حکو متی دینی با حکو مت غیردینی است .از این رو ،
لا زم است به تفا وت های این دو نوع حکو مت اشاره شود.
حکومت دینى در ضمن پاره‏اى شباهت‏ها، از چند جهت با نظام‏هاى غیردینى و لائیک (laic) تفاوت دارد. پاره‏اى از این تفاوت‏ها عبارت‏است از:
تفاوت در اهداف:رژیم‏هاى غیر دینی ، اساسى‏ترین هدف آنها، تأمین نیازمندى‏هاى دنیوى جامعه و شهروندان است و هدفى فراتر از آن در نظر ندارد؛ لیکن نظام دینى دو هدف را پیگیرى مى‏کند، یکى تأمین نیازمندى‏هاى این جهانى و دیگر تأمین خیر و سعادت اخروى و جاودانى.
اهداف حکومت دینى:مهم‏ترین فلسفه و اهداف تشکیل حکومت اسلامى عبارت است از:
الف. استقرار توحید و خداپرستى در زمین و رهانیدن مردم از بندگى و فرمانبردارى غیر خدا: (وَ لَقَدْ بَعَثْنا فِی کُلِّ أُمَّةٍ رَسُولاً أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَ اجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ...)نحل (16)، آیه 36...
ب. رشد و تعالى علمى، فرهنگى و تربیتى انسان‏ها و رهایى آنان از نادانى و جهل. (هُوَ الَّذِی بَعَثَ فِی الْأُمِّیِّینَ رَسُولاً مِنْهُمْ یَتْلُوا عَلَیْهِمْ آیاتِهِ وَ یُزَکِّیهِمْ وَ یُعَلِّمُهُمُ الْکِتابَ وَ الْحِکْمَةَ وَ إِنْ کانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِی ضَلالٍ مُبِینٍ)؛جمعه (62)، آیه 2..
ج. آزادسازى و رهایى توده‏هاى مردم و انسان‏هاى مستضعف از چنگال ظالمان و ستمگران و از زنجیرهاى اسارت و بردگى: (... وَ یَضَعُ عَنْهُمْ إِصْرَهُمْ وَ الْأَغْلالَ الَّتِی کانَتْ عَلَیْهِمْ ...) اعراف (7)، آیه 157. وحال آنکه در سیاست های رایج ظلم واستعمار مستضعفان می باشد.
د. برپایى جامعه نمونه و مدینه فاضله آرمانى از راه اقامه قسط و عدل اسلامى: (لَقَدْ أَرْسَلْنا رُسُلَنا بِالْبَیِّناتِ وَ أَنْزَلْنا مَعَهُمُ الْکِتابَ وَ الْمِیزانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ ...)حدید (57)، آیه 25.
ه . اجراى کامل قوانین آسمانى اسلام با تمام ابعاد آن (اعم از قوانین اقتصادى، حقوقى، اجتماعى، سیاسى، نظامى و...).

تفاوت در کار ویژه‏هاى دولت:وظایف و کارویژه‏هاى (Functions) نظام‏هاى غیردینى نیز متناسب با هدف آنها حداقلى است؛ یعنى، اساسى‏ترین وظیفه آنها، تأمین بهداشت، آموزش و امنیت است. با شکست دولت حداقلى مسأله «دولت رفاه» نیز مطرح شد و تأمین رفاه و توسعه (Development) مادى نیز در شمار وظایف دولت شناخته شده است.
همچنین در رژیم‏هاى «مساوات‏طلب» (Equalitarian)، مسأله برقرارى عدالت اجتماعى از کارهاى ویژه دولت شناخته مى‏شود. در هر صورت هیچ یک از این حکومت‏ها، تلاش در راستاى ایجاد زمینه رشد و کمال و فضایل عالى انسانى و ایجاد بسترى مناسب در جهت تعالى انسان و سعادت جاودان را در دستور کار خود قرار نمى‏دهد.
در مقابل «حکومت دینى» وظایف بیشترى بر عهده دارد؛ یعنى، علاوه بر لزوم ارائه خدمات بالا، باید به برنامه‏ریزى صحیح و تلاش در جهت تربیت دینى و معنوى جامعه، رشد و بالندگى فضایل و کمالات عالى انسانى و گسترش تقوا، همت گمارد. جامعه را به سوى تأمین سعادت پایا و فناناپذیر رهبرى کند و با عوامل سقوط و نابودى شخصیت حقیقى و «من» عالى آدمى و موانع رشد و کمال «انسانیت» مبارزه کند.
قرآن مجید در ترسیم سیماى معنوى حکومت صالحان مى‏فرماید: (الَّذِینَ إِنْ مَکَّنَّاهُمْ فِی الْأَرْضِ أَقامُوا الصَّلاةَ وَ آتَوُا الزَّکاةَ وَ أَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَوْا عَنِ الْمُنْکَرِ وَ لِلَّهِ عاقِبَةُ الْأُمُورِ)حج (22)، آیه 41.«کسانى که چون آنان را در زمین قدرت و توانایى دهیم، نماز به پا مى‏دارند و زکات مى‏دهند و به کارهاى پسندیده وامى‏دارند و از کردارهاى ناپسند باز مى‏دارند، و فرجام همه کارها از آن خدا است».

تفاوت در روش‏ها:تفاوت در اهداف و کار ویژه‏هاى حکومت دینى و غیردینى در گزینش شیوه‏ها و ارزش‏ها نیز کارگر خواهد افتاد.
در نظام‏هاى بى‏اعتنا به دین، برنامه‏ریزى‏ها عمدتاً بدون ملاحظه ارزش‏ها و اصول پایا و بنیادین دینى انجام مى‏پذیرد. مرجع نهایى در چنین نظام‏هایى خرد ابزارى (Instrumental Reason) است. بى‏اعتنایى به ارزش‏ها موجب مى‏شود که انگاره «هدف وسیله را توجیه مى‏کند»، در عمل به صورت اصل حاکم درآید و آرمان‏ها و اصول اخلاقى را نادیده گیرد؛ مگر آنکه فرهنگ حاکم بر جامعه، ارزش‏هاى خاصى را تحمیل کند و سرپیچى از آنها را برنتابد.
البته در پاره‏اى از نظام‏هاى ایدئولوژیک (مانند سوسیالیسم) بر ارزش‏هایى چون عدالت و برابرى تأکید مى‏شود؛ لیکن این نظام‏ها نیز اشکالات عمده‏اى دارند؛ از جمله:
الف. نبود تعریف دقیق از عدالت و یا دیگر ارزش‏ها،
ب. یکسونگرى، تک ارزشى بودن و قربانى کردن همه ارزش‏ها به پاى ارزش واحد؛ چنان که در سوسیالیسم آزادى فردى، فداى عدالت مى‏شود و در لیبرالیسم تیغ آزادى، عدالت را ذبح مى‏کند.
اما در «حکومت دینى»، استفاده از روش‏هاى مغایر با کرامت الهى انسان و مخالف ارزش‏هاى والاى اخلاقى و ویرانگر کمال و سعادت جاودانى بشر، مجاز نیست. در چنین نظامى «عقل ابزارى» به کلى کنار نمى‏رود؛ بلکه در کادر اصول و ارزش‏هاى عالى انسانى، مجال فعالیت دارد و از لجام‏گسیختگى آن، جلوگیرى مى‏شود.

تفاوت در مبدأ قانون‏گذارى:در نظام‏هاى نامبتنى بر دین، خاستگاه قانون، چیزى جز تمایلات، خواسته‏ها، منافع دنیوى و گرایش‏هاى فعلى و زودگذر آدمیان نیست.
در مقابل «حکومت دینى»، مبتنى بر اصل «توحید» در ربوبیت است. منشأ اصلى قانون در این نگرش، تنها خداوند است؛ خدایى که خالق، مالک و رب انسان است. لذا از منظر فلسفه حقوق دینى تنها خداوند، حق تصمیم‏گیرى در امور انسان را دارد. از طرف دیگر او از مصالح و مفاسد بشر، بهتر از هر کسى آگاه است و بهترین راه نیک‏بختى و خیر برین را به او مى‏نمایاند.
بنابراین تنها قانونى رسمیت دارد که از سوى خداوند و یا کسانى که از جانب او مأذونند، جعل شده و با اصول و قواعد مورد قبول شارع، کاملاً سازگار باشد. لاجرم کارکرد مجارى قانون‏گذارى در چنین نظامى، عمدتاً کشف و استنباط قوانین الهى و تطبیق آن بر نیازمندى‏هاى زمان است.
تفاوت در زمامداران و کارگزاران:رهبرى هر جامعه‏اى، متناسب با ارزش‏ها و آرمان‏هاى آن جامعه و اهداف اساسى حکومت در آن، تعیین مى‏شود. در نظام‏هاى لائیک و سکولار، براى رهبرى، شرایط چندانى بیش از توانایى نسبى مدیریت کلان اجتماعى لازم نیست؛ اما در نظام اسلامى شرایط دیگرى نیز لازم است. اصول شرایط رهبرى در اسلام - اعم از اصول اختصاصى و مشترک با دیگر اندیشه‏هاى سیاسى - عبارت است از:
الف. صلاحیت علمى:اصطلاحاً از آن به «فقاهت» تعبیر مى‏شود و به معناى شناخت دقیق احکام فقهى و حقوقى اسلام، در همه ابعاد و مسائل فردى و اجتماعى است؛ زیرا فرض آن است که آنچه در جامعه اسلامى، ملاک عمل و قانون قرار مى‏گیرد، همان قوانین الهى است. بنابراین وجود رهبرى که توانا بر استنباط احکام الهى، در مسائل کلان اجتماعى بوده و بتواند در مسائل مختلف حکم دینى را کشف و به اجرا درآورد، ضرورى مى‏نماید. کفایت علمى مورد نظر در اینجا به دو بخش تقسیم مى‏شود:
یکم. آگاهى لازم از اوضاع و احوال و نیازمندى‏هاى جامعه و راه‏هاى اداره و هدایت جامعه به سوى تأمین آن نیازمندى‏ها و فائق آمدن بر مشکلات. این گونه آگاهى، براى هر رهبرى در هر نظام سیاسى لازم است و بدون آن مدیریت جامعه با مشکلات جدى روبه‏رو مى‏شود.
دوّم. آگاهى ژرف و کافى از آموزه‏هاى اسلامى و قدرت فهم و استنباط قوانین الهى و به کارگیرى آنها در مسائل خرد و کلان هماهنگ با مقتضیات و شرایط عصر. این ویژگى از لوازم اختصاصى «حکومت دینى» است؛ زیرا اصل در آن، حاکمیت ارزش‏ها، هنجارها و قوانین الهى است و تحقق چنین چیزى، بدون رهبرى اسلام‏شناس، ژرف‏نگر و توانا به استنباط احکام الهى، در همه عرصه‏هاى مورد نیاز جامعه ممکن نیست.
ب. توان مدیریت:دانش و آگاهى در مدیریت خرد و کلان، شرط لازم است؛ اما کافى نیست. در عرصه مدیریت، قدرت تصمیم‏گیرى به موقع - به ویژه در شرایط حساس و بحرانى - ابتکار عمل در خروج از بن‏بست‏ها، نوآورى و قدرت ایجاد رشد و توسعه، از دست ندادن فرصت‏ها و درعین حال دورى از شتاب‏زدگى، امورى هستند که صرفاً با یک سرى دانش‏ها و تخصص‏ها فراهم آمدنى نیست؛ بلکه به خصوصیات روانى، هوشمندى، قوه تدبّر و میزان پختگى در برخورد با دشوارى‏ها و مشکلات گوناگون و سرعت عمل ذهنى او نیز بستگى دارد.
این سنخ از صلاحیت، اختصاص به مدیریت جامعه اسلامى ندارد؛ بلکه به طور کلى مدیریت در هر جامعه و در هر رده سازمانى - در مراتب متفاوت - نیاز به این ویژگى دارد. به طورى که گفته‏اند: «بخشى از مدیریت علم است و بخش دیگر آن فن و هنر».
ج. صلاحیت اخلاقى:در اسلام کفایت اخلاقى رهبر جامعه اسلامى و اتصاف او به عدالت، تقوا، پاکدامنى، امانت‏دارى، شجاعت، دورى از خودخواهى، هواپرستى، ریاست‏طلبى و دیگر رذایل اخلاقى، بسیار تأکید شده است. این مسأله از چند جهت حائز اهمیت است:
یکم. از آن رو که حاکم جامعه اسلامى، باید به پا دارنده عدالت و مجرى احکام الهى باشد؛ خود باید با تمام وجود تابع آنها بوده و التزام قلبى و عملى کامل نسبت به هنجارهاى دینى داشته باشد چنانکه . امام حسین(ع) به آن اشاره نمود:
«سررشته امور و قوانین باید به دست عالمانى خداشناس باشد که نسبت به حلال و حرام خداوند امین و وفادارند»؛مستدرک الوسائل، ج 17، ص 315، باب 11
دوّم. رهبر جامعه اسلامى علاوه بر اداره اجتماع، رسالت هدایت و تربیت دینى جامعه را نیز بر عهده دارد. از این رو باید خود به زیور فضایل و اخلاق عالى انسانى، آراسته، به ادب اسلامى متأدب و از لغزش‏ها به دور باشد تا بتواند در مورد مقتضى، دیگران را به راه کمال رهنمون شود و از آفات و آسیب‏هاى اخلاقى باز دارد. امیرالمؤمنین(ع) در این باره مى‏فرماید: «من نصب نفسه للناس اماماً فلیبدأ بتعلیم نفسه قبل تعلیم غیره».نهج‏البلاغه، قصار الحکم 73.
سوّم. از نظر جامعه‏شناسى و روان‏شناسى تربیتى، زمامداران و چهره‏هاى برجسته و شاخص هر جامعه، خواه ناخواه نقش الگویى براى قشر وسیعى از جامعه پیدا کرده، و منش و سیره و رفتارشان تأثیرات جدى در الگوپذیرى توده‏ها و بهنجار و یا نابهنجار شدن رفتار آنان دارد. تأثیر این مطلب تا آنجا است که از پیامبر اکرم(ص) نقل شده است: «الناس على دین ملوکهم»؛ بحارالانوار، ج 103، ص 7.آدمیان بر دین و مرام زمامداران خویشند».
در اینجا باید توجّه داشت که حد اعلا و ایده‏آل همه این خصوصیات، مرتبه «عصمت» است. از همین رو در درجه نخست، جامعه اسلامى باید تحت رهبرى معصوم (پیامبر یا امام) اداره شود و در عصر غیبت، کسى که از جهات یاد شده نزدیک‏ترین فاصله را با معصوم دارا باشد، به نیابت از او عهده‏دار رهبرى جامعه خواهد شد. چنین کسى اصطلاحاً «ولى فقیه» نامیده مى‏شود. از این رو در اصل پنجم قانون اساسى جمهورى اسلامى ایران آمده است: «در زمان غیبت حضرت ولى عصر(عج) در جمهورى اسلامى ایران ولایت امر و امامت امت بر عهده فقیه عادل و با تقوا، آگاه به زمان، شجاع، مدیر و مدبر است».
از آنچه گذشت، چند امتیاز اساسى براى حکومت دینى (اسلامى) نسبت به نظام‏هاى و غیردینى به دست مى‏آید:
1. حکومت دینى سعادت ابدى انسان را نیز در نظر دارد و از این رو علاوه بر ایفاى نقش دیگر حکومت‏ها؛ در جهت ایجاد زمینه‏هاى رشد و تعالى انسان نیز فعال است.
2. حکومت دینى حکومتى قانون‏گرا و متکى به قوانین معصومانه الهى است.
3. حکومت دینى، با زمامداران صالح اداره مى‏شود و لاجرم نسبت به خطر استبداد و فساد قدرت، مصونی