چرا در کشور ما به مشکلات اقتصادی دیگر کشورها بیشتر توجه می شود؟

چرا در کشور ما به مشکلات اقتصادی دیگر کشورها توجه می شود ولی به مشکلات اقتصادی مردم خودمان توجه نمی شود ؟

مهم ترین نکته‏اى که در پاسخ این سؤال نیازمند توضیح و تبیین دارد این است که وظایف و کارکردهاى دولت‏ها به هیچ‏وجه منحصر به مسائل و موضوعات داخل نمى‏باشد، بلکه دولت‏ها علاوه بر کوشش در جهت بهبود و توسعه مسائل داخلى، یک‏سرى وظایف و اهدافى را نیز در خارج از مرزهاى جغرافیایى و در محیط بین‏المللى، بر عهده دارندکه البته این وظایف براساس تعریفى که هر کدام از آنها از منافع ملى، اهداف و آرمان‏ها، امکانات مادى و معنوى خود دارند متفاوت خواهد بود.
در هر صورت دولتى موفق است که بتواند وظایف خود را هم در بعد داخل و هم در بعد خارج به خوبى انجام داده و بیشترین دستاوردها و نتایج مثبت را در جهت آرمان‏ها، منافع ملى کوتاه‏مدت و بلندمدت کشور خود کسب نماید.
بدیهى است غفلت از هر کدام (سیاست داخلى و سیاست خارجى) به بهانه وجود مشکلات و موانع در دیگرى، ضربه‏اى جبران‏ناپذیر به اهداف،آرمان‏ها و منافع کوتاه‏مدت و بلندمدت کشور محسوب خواهد شد. بر این اساس شناخت وظایف متعدد دولت در ابعاد مختلف نکته‏اى حائز اهمیت مى‏باشد که به صورت مختصر به بررسى آن در رابطه با سؤال فوق مى‏پردازیم:
1. بر اساس اصول و آموزه‏هاى دینى، جامعه اسلامى پیکره واحدى است؛ چنان که قرآن مى‏فرماید: «ان هذه امتکم امةً واحدةً و انا ربکم فاتقون» (1) براساس این آیه، همبستگى عمیقى بین همه مسلمانان دنیا ـ صرف نظر از هرگونه مرزبندى و جغرافیایى به جهت وحدت کلمه و اعتقاد به تعالیم الهى- وجود دارد، هم‏دردى، هم‏دلى و هم‏نوایى، یکى از خصایص بارز وبرجسته امت اسلامى است که دل‏هاى آنان را به یکدیگر نزدیک مى‏کند. پیامبر گرامى اسلام در بیان این واقعیت مى‏فرمایند:
حکایت مؤمنان در دوستى و مهربانى چون اعضاى یک پیکر است؛ وقتى یکى از آنها رنجور مى‏شود، دیگران به مراقبت و حمایت از او همداستان مى‏شوند . (2)
این همبستگى عمیق اسلامى، تعاون اسلامى را نیز به همراه دارد؛ بدین معنا که مسلمانان در همه امور و شؤون مشترک اجتماعى، اقتصادى و سیاسى خود، موظف به همیارى یکدیگرند؛همان گونه که قرآن می گوید: و تعاونوا على البر و التقوى و لاتعاونوا على الاثم و العدوان . (3)
بر این اساس، همگان مسؤول همدیگرند. پیامبر گرامى اسلام، در حدیث نبوى مشهور مى‏فرماید: «مَن سَمع رجلاً یُنادى یا لَلْمُسلمین فَلَم یَجِبْهُ فَلَیسَ بِمُسلِم؛ هر کس ندایى را بشنود که مسلمانان را به کمک مى‏طلبد و پاسخ مساعد نگوید، مسلمان نیست». هم‏چنین در حدیث دیگرى مى‏فرماید: «مَنْ اَصْبَحَ وَ لَمْ یَهتمَّ بامورِ المُسلمین فَلیَس بمُسلِم؛ یعنى هر کس صبح برخیزد و در اندیشه کارهاى مسلمانان نباشد مسلمان نیست» بر این اساس یکی از منافع مهم کمک به فلسطین ایجاد وحفظ وحدت اسلا می است که این امر برای ایران مهم است زیرا یکی از آرمان های مهم امام خمینی (ره) همگرائی جهان اسلام می باشد.
2. بر اساس اصول متعدد قانون اساسى جمهورى اسلامى ایران (اصول 3، 11، 152 و 154)، دولت به نمایندگى از همه مردم، موظف به ایفاى «تعهد برادرانه نسبت به همه مسلمانان» است. به همین جهت «موظف است سیاست کلى خود را بر پایه ائتلاف و اعتماد ملل اسلامى، قرار دهد» و در اعمال سیاست خارجى، به «دفاع از همه مسلمانان» بپردازد. بنابراین هم بر اساس آموزه‏هاى دین اسلام و هم بر اساس اصول متعدد قانون اساسى، دولت موظف است، حمایت‏هاى لازم را از سایر مسلمانان جهان به عمل آورد.
3. با توجه به واقعیاتى از قبیل وجود مرزبندى‏هاى بین‏الملل، حفظ و تقویت نظام جمهورى اسلامى ایران، ارائه الگویى نمونه بر اساس اصول و ارزش‏هاى اسلامى و ...؛ توجه به نیازهاى داخلى حائز اهمیت مى‏باشد. حال اگر زمانى بین نیازهاى داخل و خارج، تزاحم به وجود آمد، رعایت اصول زیر، ضرورى مى‏نماید:
الف) بر اساس آیات و روایات متعدد، جمهورى اسلامى ایرن به عنوان یک نظام اسلامى، داراى یک سرى مسؤولیت‏هایى فراملّى، نسبت به سایر مسلمانان است. این مسؤولیت‏ها در مورد تزاحم بین نیازهاى داخلى و خارجى، حتما باید مراعات شود. مثلاً اگر در کشورهاى دیگر، مسلمانانى نیازمند به ضرورى‏ترین نیازهاى حیاتى (از قبیل غذا، دارو، پوشاک و...) باشند؛ بدون شک نمى‏توان نیازمندى‏هاى غیرحیاتى و کم‏اهمیت‏تر داخلى را اولویت داد؛ چون مسأله زندگى و حفظ جان مسلمانان در میان است.
ب ) ملاک تقدم نیازهاى داخل یا خارج در امور غیرمتیقن مسؤولیت‏هاى فراملى، رعایت اصل اهم و مهم است. به بیان دیگر، حاکم اسلامى با کمک گرفتن از متخصصان و کارشناسان رشته‏هاى مختلف و با درک شرایط و مقتضیات زمانى و مکانى، باید مشخص کند که اولویت با رفع نیازهاى داخلى است یا نیازهاى خارجى دولت اسلامى. در هر حالت، باید قدر متیقن مسؤولیت‏هاى برون مرزى و کمکهاى حیاتى را سر لوحه سیاست خارجى خود قرار دهد. در غیر آن موارد، چه بسا در مواردى، بر اساس نظرات کارشناسى و تخصصى ثابت شود که وظیفه‏اى برون مرزى بر نیازهاى داخل اولویت دارد (مانند حمایت ایران از حزب‏الله لبنان در مقابل رژیم غاصب اسرائیل) و در مواردى نیز ممکن است مسائل داخلى اولویت دارد مانند تقدم دفاع از مرزهاى کشور در برابر حمله عراق.
با توجه به این مطالب، درباره کمک ایران به مسلمانان فلسطین گفتنى است که بخشى از این کمک‏ها (مانند مواد غذایى، دارو،پوشاک و...) در شرایط فعلى، حیاتى بوده و از مسؤولیت‏هاى فراملى دولت اسلامى محسوب مى‏شود.
با توجه به نیازهاى ضرورى و حیاتى مردم فلسطین و امکانات نسبتا خوب کشورمان، کمک‏هایى محدود بوده و تأثیر منفى در روند آبادانى و حل مشکلات اقتصادى و معیشتى ما بر جاى نمى‏گذارد. به علاوه نتایج مثبتى را در کوتاه مدت و طولانى مدت، در سطح منطقه‏اى و بین‏الملل، براى کشورمان به ارمغان مى‏آورد.
کوتاه سخن این که درمورد کمک های ایران به فلسطین می گوییم:
1- فشارها و مشکلات جامعه هراندازه زیاد باشد دربرابر وضعیت پیش آمده براى برادران و خواهران آواره فلسطینى و... اصلا قابل قیاس نیست.
2. مسلمانان امت واحده و داراى سرنوشت مشترکى هستند. استعمارگران همواره درپى جداسازى وتفرقه میان ملت هاى مسلمانند تااز این رهگذر سلطه خود را برجهان اسلام بیشتر استوار سازند. بنابراین اگر ما دست از یارى برادران مظلوم مسلمان خود برداریم درواقع به پاره‏سازى امت واحد اسلامى که هدف دشمنان است کمک کرده‏ایم.
3. همان طور که درروایت است کمک‏هاى فردى موجب افزایش نعمت و برکات الهى است کمک هاى اجتماعى نیز چنین است.
4. امروزه درتمام جهان سرمایه‏هایى براى کمک به جوامع محروم اختصاص داده مى‏شود و دراین حرکت انسان دوستانه مسلمانان و جمهورى اسلامى باید جلودار باشند.
5. انجام حمایت‏هاى اقتصادى، سیاسى و تبلیغاتى در حد وسع و توان از ملت‏هاى مسلمان دیگر خصوصا فلسطین، نه تنها با منافع ملى ما تعارض ندارد بلکه در راستاى تأمین منافع ملى ایران به حساب مى‏آید؛ زیرا: اولاً، منافع ملى یک کشور فقط در مرزهاى جغرافیایى آن محدود نمى‏شود. لذا دولت‏ها به میزان هزینه‏هایى که در کشورهاى دیگر مبذول مى‏دارند، از توان و قدرت تصمیم‏گیرى و تأثیرگذارى بیشترى نیز در آینده آن کشور و معادلات منطقه‏اى برخوردار مى‏باشند. ثانیا، حفظ موجودیت، استقلال و تمامیت ارضى و امنیت ملى کشور که از عناصر کلیدى و حیاتى تشکیل‏دهنده منافع ملى مى‏باشد، نیازمند صرف چنین هزینه‏ها و کمک به ملت‏هایى که در خط اول مبارزه با دشمنان ما قرار دارند مى‏باشد.
آینده‏نگرى و تأمین منافع بلندمدت خود بهترین دلیل بر انجام چنین اقداماتى مى‏باشد، زیرا آرمان‏ها و اهداف توسعه طلبانه رژیم صهیونیستى هرگز به فلسطین محدود نبوده بلکه آرزوى سیطره بر جهان اسلام و خصوصا ام‏القراى آن یعنى جمهورى اسلامى ایران را در سرمى‏پروراند.
6. این اعانات یک‏پارچگى ما را بهتر حفظ مى‏کند و قدرت جمعى ما را بر دشمنان افزون مى‏سازد و براى مصونیت خود ما از خطرات دشمن مفیداست.
7. ارسال این قبیل کمک‏ها مختص ایران نیست بلکه کشورهاى بزرگ جهان مانند آمریکا، با وجود بسیارى مشکلات داخلى، باز هم در جهت اهداف ومنافع نامشروع خود کمک‏هاى بسیار زیادى را به اسرائیل که واقعا هیچ بهره‏اى براى ملت آمریکا ندارد ارسال مى‏نمایند، بنا براین روا نیست که کشورهاى اسلامى از انجام کمترین وظایف دینى و انسانى خود در قبال مشکلات مردم فلسطین و سایر جهان اسلام دریغ ورزند.
پی نوشت:
1. سوره مؤمنون، آیه 52.
2. نهج‏الفصاحه، ش 2712.
3. سوره مائده، آیه 2.