اگر حضرت امام سجاد(ع ) از قیام مختار خوشحال شدند چرا خود ایشان قیام نکردند؟

قیام نکردن ائمه(ع) علل و عوامل مختلفی داشته است؛ مثلاً یکی از علت‏هایی که ائمه(ع) دست به قیام نمیزده‏اند، نداشتن اصحاب و یاران واقعی است. در روایتی امام صادق(ع) میفرماید: «اگر ما تعدادی، حتی محدود، شیعه واقعی داشتیم، قیام میکردیم».
علت قیام نکردن امام سجاد(ع) نیز همین مسأله بوده است. در زمان امام حسن(ع) عده زیادی اطراف آن حضرت بودند، ولی بیشتر آنها سست عنصر و بیوفا بودند، تا چه رسد به زمان امام زین‏العابدین(ع).
فراهم بودن شرایط برای قیام مختار، نمیتواند دلیل بر این باشد که برای امام زین‏العابدین(ع) هم شرایط فراهم بوده است. از طرفی آنچه مسلم است این که یکی از اهداف قیام مختار خون‏خواهی از قاتلان فرزند پیامبر(ص) بوده است؛ امااین که تمام عقاید و اهداف او از قیام صحیح بوده یا نه معلوم نیست و شادی امام زین‏العابدین(ع) هم از نتیجه قیام؛ یعنی، کشته شدن اشقیای کربلا و قاتلان امام حسین(ع) بوده است . به هر حال ماهیت قیام مختار ، اگر چه در راستای احقاق حقوق اهل بیت(ع) صورت پذیرفت، اما بنا براین که در کارها علاوه بر حُسن فعلی، حسن فاعلی یا نیت خوب نیز در ارزشمندی آن مؤثر است، نمیتوانیم قاطعانه در مورد آنان سخن بگوییم