2. عزادارى و مودّت اهل بیت:

«قل لا أسئلکم علیه أجراً الّا المودة فى القربى‏». (4)
قرآن کریم دوستى خاندان پیامبر (ص) را بر امت اسلامى فرض دانسته و محبت آنان را پاداش زحمات طاقت فرساى پیامبر اسلام (ص) در راه ابلاغ رسالت قرار داده است و این خود حکایت از عظمت رسالت آن حضرت و بزرگى پاداش مقرر براى آن مى‏کند. بدیهى است که کار بزرگ، پاداش بزرگى لازم دارد و این آیه پاداش چنین رسالتى را مودّت نزدیکان و اهل بیت آن حضرت قرار داده است.
عشق و دوستى اثرات و لوازمى دارد. یار و دوست صادق کسى است که شرط دوستى را چنان که شایسته است بجا آورد؛ در غیر این صورت دوستى، زبانى و ظاهرى خواهد بود. از نشانه‏هاى مهم دوستى آنان، همدردى و همدلى در سوگ و یا شادى آنان است. در روایات فراوانى بر این نکته تاکید شده است که در جشن و سرور اهل بیت شاد و در اندوه و ماتم آنان اندوهناک باشید و به راستى ابراز محبت در شادیها و عزاهاى اهل بیت (ع) از امتیازات پیروان مکتب آنان است.
امام على (ع) مى‏فرماید: «انّ اللّه تبارک و تعالى... فاختارنا و اختار لنا شیعة ینصروننا و یفرحون لفرحنا و یحزنون لحزننا و یبذلون اموالهم و انفسهم فینا اولئک منا و الینا» (5)؛ خداوند متعال ما را از میان بندگان خویش برگزید و براى ما پیروانى انتخاب نمود که همواره در شادى و غم ما شریک‏اند و با مال و جانشان به یارى ما مى‏شتابند، آنان از مایند و به سوى ما خواهند آمد.
امام رضا (ع) به پسر شبیب فرمود: «اگر دوست مى‏دارى که همنشین ما در بهشت برین باشى در غم و اندوه ما اندوهناک، و در شادى ما شادمان باش و ولایت ما را بپذیر؛ چه آن که اگر کسى سنگى را دوست بدارد روز قیامت با آن محشور مى‏گردد؛ و افرح لفرحنا و علیلک بولایتنا فلو اّن رجلاً تّولى حجراً لحشرء اللّه معه یوم القیامة» (6). از این رو مودت اهل‏بیت (ع) که همانا پاداش ابلاغ رسالت خاتم پیامبران است طلب مى‏کند تا با زبان گفتار و کردار، اشک و اندوه، مرثیه سرایى و لعن و نفرین بر قاتلان آنان در سوگ آن عزیزان اندوهناک بود و به یادآورى ویژگیها و خصلتهاى الهى شهیدان پرداخت‏ و بى‏تردید برپایى چنین مجالس و عزاداریهایى جز بیان حقایق چیز دیگرى در بر ندارد.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
پی نوشت ها:
(4) - شورى، آیه 23.
(5) - بحار الانوار، مجلسى، ج 44، ص 287، باب ثواب البکاء على مصیبة الحسین (ع).
(6) - امالى، شیخ صدوق، مجلس 27 و بحار الانوار، مجلسى، ج 44، ص 286.