در طول 1400 سال عمر اسلام چند فرقه اسلامی به وجود آمده است؟ نام و محل زندگی شان کجا است؟

در زمان حیات پیامبر گرامی اسلام(ص)، اختلافاتی در پاره‏ای از مسایل میان مسلمانان رخ داد، ولی وجود رسول خدا(ص) مانع پیدایش فرقه‏ها و مذاهب بود. پس از رحلت حضرت عده‏ای بر اثر هوا و هوس وجاه‏طلبی باعث مهم‏ترین اختلاف در جهات اسلام شدند که تا به امروز باقی است و گروه کثیری از مسلمانان را به انحراف از اسلام اصیل کشانده است، و آن عبارت بود از اختلاف درباره امامت و خلافت و جانشینی رسول اکرم(ص). از همین جا امت اسلامی به دو دسته تقسیم شد: یک دسته با استناد به آیات قرآن و احادیث پیامبر اکرم(ص) معتقد بودند که خلیفه پیامبر و امام مسلمانان از جانب خداوند تعیین شده و او امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب(ع) است، و بعد از او هم یازده تن از فرزندان علی و فاطمه(س) خواهند بود.
دسته دوم به همان دلیلی که اشاره شد، آیات و احادیث مربوط به امامت را نادیده گرفته و گفتند جانشین رسول خدا(ص) از طرف خداوند تعیین نگردیده و مردم رهبر خود را انتخاب میکنند.
بنابر این مسلمانان، به دو گروه اصل تقسیم میشوند: یکی شیعه و دیگری سنی.(1)
بعدها هر یک از این دو گروه به شعبه‏های متعدد منشعب شدند، که با توجه به کثرت این شعب از ذکر نام و توضیح آن‏ها معذوریم. میتوانید با مراجعه به کتاب "فرهنگ فرق اسلامی" نوشته دکتر محمد جواد مشکور، "شیعه در اسلام" اثر مرحوم علامه طباطبایی، "فرق و مذاهب کلامی" از علی ربانی گلپایگانی، "شناخت کشورهای اسلامی" از غلامرضا گلی زواره و کتب دیگر، فرقه‏های اسلامی را مطالعه فرمایید.
اکثر شیعیان در کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان، عراق، یمن، بحرین و لبنان زندگی میکنند و اکثر سنیان در بقیه کشورهای اسلامی به سر میبرند.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
پی نوشت‏ها:
1 - علی ربانی گلپایگانی، فرق و مذاهب کلامی، ص 24 و 27؛ علامه طباطبایی، شیعه در اسلام ص 19 و 23.