چرا با پیشرفت علم و دانش بی دینی و بی اعتقادی در جوانان رواج پیدا کرده است؟

مشکل بى‏اعتنایى به ارزش‏هاى معنوى، ناشى از اراده و اختیار خود انسان است. خداوند مى‏فرماید: إِنَّا هَدَیْناهُ اَلسَّبِیلَ إِمَّا شاکِراً وَ إِمَّا کَفُوراً، .(1) متأسفانه بسیارى از افراد تحت تأثیر هواى نفس و پیروى از امیال و خواهش‏هاى نفسانى، راه ضلالت و گمراهى را بر مى‏گزینند. قرآن در این زمینه فرموده است: لَقَدْ خَلَقْنَا اَلْإِنْسانَ فِی أَحْسَنِ تَقْوِیمٍ* ثُمَّ رَدَدْناهُ أَسْفَلَ سافِلِینَ، . (2)
برخى از رفتارها و برخوردها ناصحیح و مخالف شرع در بیان احکام شرعى، موجبات بدبینى عده‏اى از افراد- خصوصاً جوانان- را فراهم آورده است، حضرت امام (ره) و رهبر معظم انقلاب بارها خطر این گونه افراد را متذکر شده و در این خصوص مى‏فرمایند: «معناى تحجر آن است که کسى که مى‏خواهد از مبانى اسلام و فقه اسلام، براى بناى جامعه استفاده کند، به ظواهر احکام اکتفا کند و نتواند کشش طبیعى احکام و معارف اسلامى را در آن جایى که قابل کشش است درک کند و براى نیاز یک ملّت و یک نظام و یک کشور که نیاز لحظه به لحظه است، نتواند علاج و دستور روز را نسخه کند و ارائه بدهد، این بلاى بزرگى است»، . (3)
حل نشدن بسیارى از مشکلات و معضلات اجتماعى، فرهنگى و اقتصادى (مانند اشتغال، مسکن و رفاه)، و عدم اجراى ارزش‏هاى اسلامى در جامعه به صورت کامل (مانند عدالت اجتماعى، مبارزه با مظاهر فساد و.)، باعث شده که مردم این مشکلات را همواره از چشم روحانیت ببینند و انتظارات غیر واقعى و بیش از حد از آنان داشته باشند.
اما کارها و اقدامات انجام شده را مى‏توان در دو بعد، مورد بررسى قرار داد.
الف) اقدامات نظرى و اندیشه‏اى:
1- تقویت و تثبیت ارزشهاى اسلامى و ایمان مذهبى از طریق برگزارى جلسات پرسش و پاسخ و مشاوره بصورت شفاهى و کتبى براى حل مشکلات و شبهات عقیدتى و برگزارى جلسات روح بخش دعا و سخنرانى‏هاى مفید و پرمحتوى نماز جماعت در مؤسسات و ادارات برگزارى و گسترش برنامه روح بخش اعتکاف در سطح شهرها خصوصاً دانشگاهها بطوریکه هر سال با استقبال بیشترى روبرو بوده است.
2- ایجاد و تقویت هویت جوانان از طریق شناخت استعدادها و تواناییهاى بالقوه‏اى که دارند آشنا نمودن آنها با گذشته درخشان اسلامى و ملى خود و دستاوردهایى که در دوران انقلاب و بعد از آن داشته‏اند و آگاهى دادن نسبت به عقاید شوم دشمنان و خطرات ناشى از انحرافات اخلاقى و اعتیاد و بالا بردن درک و شناخت و قدرت تحلیل جوانان و شناساندن عوامل مشکلات اقتصادى و معضلات اجتماعى.

پاورقی:
1) انسان، آیه 3
2) تین، آیه 4 و 5
3) (روزنامه جمهورى اسلامى، 17 3 1376)