پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
هر شب موقع خواب احساس ناامیدی می کنمو مرگ عزیزانم را در اثر بیماری کرونا مرور می کنم؟
 اضطراب، افکار مزاحم، اختلال خواب، بیماری، کرونا 

هر شب موقع خواب احساس ناامیدی می کنم و در خیالات خود افرادی را می بینم که به منزل ما آمده اند و با لباس مخصوص همسر و فرزندان را برده اند و مرگ عزیزانم را در اثر بیماری کرونا مرور می کنم؟

مشخص است که شیوع بیماری کرونا باعث نگرانی شدید شما و افکار ناامیدانه و تکراری در شما شده است. داشتن چنین افکار و خیالاتی و مرور مرتب آن ها می تواند استرس زیادی در شما ایجاد کند و حتی در صورت عدم ابتلا به بیماری، از چند جهت آسیب ببینید. به این نکات دقت کنید:

1.       استرس ناشی از این افکار می تواند سیستم ایمنی بدنتان را تضعیف کند و آسیب پذیری شمارا در مقابل بیماری های مختلف ازجمله کرونا افزایش دهد. این در حالی است که بدن افراد دارای روحیه خوب در مقابل هجوم عوامل بیماری زا، ازجمله ویروس کرونا دارای قدرت دفاعی بیشتری هست و سیستم ایمنی بدنشان با عوامل بیماری زا مقابله مؤثری دارند.

2.       طبق گفته پزشکان، میزان خطر مرگ در این بیماری کمتر از برخی بیماری های مشابه مانند برخی انواع آنفولانزا است؛ بنابراین سعی کنید با حفظ روحیه مانع از شکست روانی در مقابل این بیماری قبل از ابتلای به آن شوید.

3.       سعی کنید در زمان حال زندگی کنید و قدر داشته های فعلیتان را بدانید و گرمابخش جمع خانواده باشید. فعلاً که مبتلا نیستید و انشاء الله با رعایت نکات بهداشتی مبتلا نخواهید شد. پس با پیش بینی منفی (که یک خطای شناختی است) و مشغول شدن به افکار منفی، شادی، نشاط، انگیزه و انرژی را از خودتان نگیرید.

4.       این افکار و خیالات، افکار ناکارآمد و غیر معتبری هستند که سازگاری با وضعیت موجود را برای شما سخت تر و سخت تر می کند؛ بنابراین بهترین کار مقابله مؤثر با این افکار و کاهش آن ها و افزایش افکار مثبت است.

5.       برای مقابله با این افکار در زمان هجوم آن ها خود را مشغول به انجام کارهای مختلفی کنید تا ذهنتان از این افکار خالی شود.

6. روابط اجتماعی خود را از طریق تماس های تلفنی و مجازی حفظ کنید و گسترش دهید. داشتن رفتارهای حامیانه و دریافت چنین رفتارهایی از افراد دیگر می تواند نقش بسیار مثبتی در افزایش روحیه شما و کاهش چنین افکاری داشته باشد.

7. با استفاده از تکنیک های خودآرامسازی مثل ریلکسیشن و تمرکز روی حرکات و آرامش بعد از حرکات، یا تنفس عمیق دیافراگمی و تمرکز روی تنفستان برای چند دقیقه، خود را آرام کنید.

8.       تمرکز خود را روی مسائل قابل حل ببرید. به این معنا که شما نمی توانید غیر از رعایت بهداشت و کم کردن استرس کار دیگری برای مقابله با شیوع بیماری انجام دهید؛ بنابراین به جای تمرکز روی این بیماری و افکار درباره مسائلی که تسلطی روی آن ندارید اهدافی برای خود ترسیم کنید، برایشان برنامه ریزی کنید یا اهداف قبلی تان را با برنامه ریزی در این روزها پیگیری کنید.

9.       برای افزایش احساسات مثبت حتماً لیستی از فعالیت های مفرحی که در خانه به همراه خانواده می توانید انجام دهید را تهیه و اجرا کنید.

10. سعی کنید شوخ طبع باشید و از جنبه طنز به مسائل نگاه کنید. این گونه مشکل کوچک به نظر می رسد و قدرتتان برای مقابله افزایش می یابد.

در صورت عدم موفقیت در مقابله با افکار منفی و ادامه فشارهای روانی حتماً در وهله اول از مشاوره های تلفنی و در صورت ادامه مشکل به صورت حضوری به روانشناس یا روان پزشک مراجعه کنید.