پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
عوارض موسیقی پاپ از دیدگاه علم ودین اسلام
آسیب ها و مضرات فراوانی برای موسیقی به اثبات رسیده است كه برای آشنایی مفصّل آنها و شناخت مستندات آن، مطالعه كتاب های زیر را توصیه می كنیم: ...

من در مقاله ای خواندم موسیقی پاپ باعث ناباروری می شود لطفا كمی بیشتر در مورد عوارض آن از دیدگاه علم ودین اسلام مطالبی ارائه دهید و نیز چرا اسلام آن را منع كرده. با تشكر

قبل از هر چیز باید بدانید كه موسیقی به دو دسته كلی تقسیم می شود:

1ـ موسیقی طبیعی. 2ـ موسیقی مصنوعی.

موسیقی طبیعی: عبارت است از اصوات و نغمه هایی كه از طبیعت و یا از حنجره حیوانات شنیده می شود؛ مانند نغمه جویبارها، صدای آبشارها، صدای برگها و درختان هنگام وزیدن باد و یا مثل آواز پرندگان. موسیقی مصنوعی: عبارت است از آهنگ هایی كه انسان با وسایل مصنوعی(چون تار، ویلون، سنتور، اكوردئون، گیتار، پیانو و غیره ) می سازد كه در قالب موسیقی رپ، راك، پاپ، كلاسیك و... به جوامع بشری راه یافته است. تفاوت موسیقی طبیعی و مصنوعی یا هنری را شاید بتوان در این مسئله دانست كه آهنگ های طبیعی دارای سیر ملایم و یكنواخت هستند لذا همواره برای انسان جذّاب و مفرّح و مسرت بخش بوده و بر نشاط انسان به صورت واقعی می افزاید و این مسئله كم و بیش شاید برای همه اتفاق افتاده ولی آهنگ های مصنوعی این گونه نیستند. بلكه دارای ارتعاشات و زیر و بم های گوناگونی هستند و لذا به نسبت این ارتعاشات و زیر و بم ها، سلسله اعصاب از آن تأثر می پذیرند و چون یكنواخت نیستند طبیعتاً اثرات آن زیان بخش خواهد بود.

عوارض و زیان هایی كه برای موسیقی مصنوعی ذكر شده است فقط مختص یك نوع موسیقی مثل موسیقی پاپ نیست. بلكه در مورد همه موسیقی ها نیز صدق می كند.

امروزه بر اساس تحقیقات گسترده ای كه درباره موسیقی انجام گرفته است، آسیب ها و مضرات فراوانی برای موسیقی به اثبات رسیده است كه برای آشنایی مفصّل آنها و شناخت مستندات آن، مطالعه كتاب های زیر را توصیه می كنیم:

1. موسیقی از دیدگاه فلسفی و روانی، پدید آورنده: علّامه محمد تقی جعفری، ناشر: مؤسسه تدوین و نشرآثار علّامه جعفری، تهران، 1385.

2. نظری به موسیقی از طریق كتاب وسنّت، پدید آورنده: مصطفی شریعت موسوی اصفهانی، ناشر: اسماعیلیان، 1372.

3. تأثیرموسیقی بر اعصاب و روان، پدید آورنده: حسین عبداللّهی خوروش، ناشر: بادران، اصفهان،1387.

4. مضرات موسیقی، پدید آورنده: سید احمد خاتمی، ناشر: نشر قرآن قم.

5. جوان و موسیقی، پدید آورنده:  محمد جوان بستانی، ناشر: انتشارات لاهوت،1384.

6. موسیقی و غنا از دیدگاه اسلام، پدید آورنده:  محمد اسماعیل نوری، ناشر موسسه بوستان كتاب، 1386.

7. موسیقی از نظر دین و دانش

8. ساز و آواز

به طور كلی، موسیقی از لحاظ جسمی باعث اختلال در روند كار اعصاب نباتی انسان و به هم خوردن تعادل سیستم اعصاب سمپاتیك و پاراسمپاتیك می شود. این امر  كاركرد اعمال حیاتی بدن اعم از هضم، جذب، دفع، ترشحات غدد، ضربات قلب و وضعِ فشار خون و... را مختل ساخته و رفته رفته انسان را به گرفتاری‏ها و امراضی مختلف نزدیك می‏سازد كه طب جدید با تمامِ پیشرفت‏هایش نمی‏تواند آسیب‏های پیش آمده را درمان كند. آسیب هایی مثل: ضعف اعصاب، اختلالِ حواس، ثقل سامعه (سنگینی گوش)، نابینایی، كاهش عمومیِ هوش و نیروی عقل، اغتشاشاتِ فكری، سكته‏های قلبی و مغزی، سرگیجه، صداع، مالیخولیا، نفخ معده، تحریكات قلبی، طپش قلب، انقباضات عروقی، اختلالات غدد مترشحه داخلی مخصوصاً  تیروئید و تخمدان، ناباروری، اسپاسم لوله گوارش، آسم (تنگی نفس)، و... .

 از لحاظ روحی و معنویی هم باعث گمراهی و غفلت ازخدا، گرايش به فساد، سوء عاقبت، قساوت قلب، از بین رفتن حيا، از بین رفتن قوّة تفكّر، از بين رفتن غيرت و جوانمردی، جنون و دیوانگی، نزول بلاهاي ناگهاني و عدم استجابت دعا، عامل انتحار و خودكشی، پریشانی، جنون، عامل فحشا و جنایت، هیجان كاذب، سلب اراده و شكست شخصیت، تضییع نیروی قضاوت، اَمراض روحی و روانی مختلف، افسردگی و خمودگی، اضطراب، عصبانیت، سستی، بی ارادگی، تهییج عشق، كوتاهی عمر، جوان مرگی، جلب توجه غیر طبیعی و...

با توجه به اثرات مخرب و آسیب های فراوان موسیقی همان طوری كه تاكنون به اثبات رسیده است، دین مقدس اسلام، ائمه معصومین (علیهم السلام)، علماء و مراجع بزرگوار صرفاً چون به فكر سلامت بشر بوده و هستند، بر همین اساس، موسیقی مهیج و مطرب كه باعث مضرات مختلف روی جسم، اعصاب و روح و روان انسان می شود را ممنوع و استفاده از آن را حرام نموده اند.

متأسفانه بعضی از غلط اندازان تحت تاثیرات سوء تبلیغات برخی از كج اندیشان نادان، موسیقی را غذای روح می پندارند و برای گریز از رنج ها و فراموش كردن ناراحتی های خود به آن پناه می برند در حالی كه موسیقی نه تنها غذای روح نیست. بلكه سمّ مهلك و كشنده ای است كه جان و دل انسان را می میراند.

موسیقی اثری همچون الكل و افیون در روح و روان انسان دارد یعنی با رخوتی كه در اعصاب ایجاد می كند موجب می شود كه انسان موقتاً از واقعیت های زندگی فاصله بگیرد. موسیقی لذت و تخدیر آنی و زود گذر ایجاد می كند. ولی نابسامانی های بسیاری را در پی دارد كه به برخی از آنها اشاره شد.