پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
این کلام به چه معناست؟
در زمین‌های شوره‌زار، خار می‌روید و در زمین‌های ديگر، گل و گياه سبز می‌شود! آيا سبب اين اختلاف باران و خورشيدند يا شوره زاري زمين؟ ...

در قرآن کريم آياتي هست که خداوند متعال می‌فرمایند هر کس را بخواهيم هدايت می‌کنیم و هر کس را بخواهيم گمراه می‌کنیم.اين به چه معناست؟

با تشکر

با سلام و تشکر از ارتباط شما با مرکز ملي پاسخگويي به سؤالات ديني و آرزوي توفيق روزافزون.

به اين مثال توجّه کنيد: دانه‌های شفّاف، سالم و حیات‌بخش باران از آسمان نازل می‌شود و بر سراسر کره زمين می‌بارد، خورشيد عالم‌گیر نيز با نور پاک و نيروبخش خود بر همه زمین‌ها می‌تابد. این‌ها هر دو رحمت الهي است؛ ولي محصول زمین‌هایی که از اين دو رحمت الهي بهره‌مند شده‌اند، يکسان نيست.

در زمین‌های شوره‌زار، خار می‌روید و در زمین‌های ديگر، گل و گياه سبز می‌شود! آيا سبب اين اختلاف باران و خورشيدند يا شوره زاري زمين؟

شکي نيست که اشکال از زمين است. اگر به‌جای تخم خار در آن زمين، تخم گل نهاده يا پاشيده می‌شد، اين خارستان، گلستان می‌شد؛ پس اگر گفته شود: باران در اين زمين خار رويانده است؛ معنايش اين نيست که باران خارآفرين بوده است، بلکه ايراد از خود زمين است.

مسأله هدايت و ضلالت هم درست به همين شکل است. باران رحمت الهي به‌وسیله پيامبر صلی‌الله عليه و آله بر همه قلب‌ها باريدن گرفت و همه به آواي ملکوتي قرآن گوش فرا دادند. کساني که قبلاً زمين دلشان را آماده کرده بودند، هدايت شدند و کساني که شوره‌زار دل را به زلال ايمان نشسته بودند و مستعد نشده بودند، گمراه شدند.

خود آيات قرآن نيز اين مدّعا را تأييد می‌کند؛ مثلاً در آيه دوّم سوره بقره خداوند می‌فرماید: «ذلِک الْکتابُ لارَيبَ فيهِ هُدي لِلْمُتَّقِينَ» همان کتاب باعظمتی است که شک در آن راه ندارد و مايه هدايت پرهيزکاران است.

يعني هدايت شامل کساني می‌شود که پرده‌های تعصّب و لجاجت را کنار زده باشند و نسبت به حرف حقّ، گوشي شنوا داشته باشند.

و در آيه 26 سوره بقره، خداوند فرمودند: «ما يضِلُّ بِهِ الَّا الْفاسِقِينَ» تنها فاسقان گمراه می‌شوند.

يعني این‌ها اوّل فاسق بودند و زمين دلشان شوره‌زار؛ سپس خداوند، به خاطر همين فسقشان آن‌ها را گمراه کرد و از باران رحمت و ايمان، خار و کفر روييده شد.