پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
آخرين حج پيامبر چه نام داشت؟
اسامي مختلفي براي آخرين حج رسول خدا ذکرشده است: حجه­الاسلام، حجه­البلاغ و حجه‌الوداع و دليل اين نام‌گذاری به حجه­الاسلام اين است كه حضرت غیرازاین حجي از ...

آخرين حج پيامبر چه نام داشت؟

اسامي مختلفي براي آخرين حج رسول خدا ذکرشده است: حجه­الاسلام، حجه­البلاغ و حجه‌الوداع و دليل اين نام‌گذاری به حجه­الاسلام اين است كه حضرت غیرازاین حجي از مدينه (بر مبناي مناسك تشريعي در اسلام) به‌جا نياوردند (هرچند عمره برگزار کردند.) و حجه‌الوداع به اين دليل كه پيامبر خدا در اين سفر با پيامبر وداع نمود و حجه­البلاغ به اين دليل كه پيامبر در اين حج شرع و مأموریت الهي را با قول و عمل ابلاغ نمودند. (1) که مطابق آیه 67 سوره مائده مشهور به آیه تبلیغ «يَا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَيْكَ مِن رَّبِّكَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ وَاللَّـهُ يَعْصِمُكَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ الله لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الْكَافِرِينَ» که مفسران تصریح کرده‌اند، این آیه در هنگام بازگشت رسول خدا از حجة الوداع در منطقه غدیر خم در ۱۸ ذی‌الحجه نازل شد. (2) و حضرت مأمور به ابلاغ ولایت و جانشینی امام علی علیه‌السلام شدند.

پی‌نوشت:

1. ابن كثير، البدايه و النهايه، ج 5، ص 109.

2. قمی، تفسیر القمی، ۱۴۱۲ ق، ج ۱، ص ۱۷۹؛ عیاشی، تفسیر العیاشی، ۱۳۸۰ ق، ج ۱، ص ۳۳۲.

حوزه فعالیت: