پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
بنظرتون خدا منو ميبخشه؟!...
در مورد آن فرد که گناهتان با او بوده بايد بگوييم اولاً لازم نبود از او حلاليت بگيريد چراکه يادآوري گناه بوده است و خودش گناه است. علاوه بر اينکه هرکسی مسئول ...

سلام ببخشيد بنده کمکي می‌خواستم ازتون. بنده در چند ساله گذشته اشتباهي مرتکب شدم و با يکي از پسراي اقواممون ارتباط برقرار کردم... اما بعدش خيلي پشيمون شدم... و توبه کردم...حتي از خوده اون پسر هم حلاليت طلبيدم اگر ک دل شکستني در کار بوده ياهر چيز ديگه اي بخاطرش از اون پسر هم حلاليت گرفتم...بنظرتون خدا منو ميبخشه؟!...بنظرتون اينا بعدا اتوي زندگي ادم تأثیر نداره؟! بنظرتون خدا از سر گناه گذشتم ميگذره؟! اگ اون پسر بخاطره اين کار م دلش شکسته باشه يا اينکه وابستم شده باشه چطور؟! اقا ياخانم خواهش ميکنم ازتون ک حقيقتش رو بهم بگيد لطفا... من چيکار کنم... هيچ صلاحي جز توبه ندارم... هيچ کاري جز توبه نميتونم انجام بدم...خيلي از اون قضيه ب بعد بهم ريختم... کوچکترين اتفاقي ک برام ميفته بهم ميريزم...همش حس و حاله گناه دارم... حس ميکنم خدا منو نبخشيده... حس ميکنم خدا از سر تقصيراتم نميگذره... حس ميکنم ک قراره بدترين عواقب دامنمو بگيره...شما رو قسم ميدم ک بگيد ايا خدا منو ميبخشه يان؟! با وابستگي و دل شکستگي اون پسر چکار کنم؟! من نميتونم کاري براش انجام بدم...

هرچند که گناه شما بزرگ بوده است؛ اما خدا توبه‌کنندگان را دوست دارد و در آيات قرآن به اين مطلب اشاره‌کرده است (1) در جايي از قرآن نيز فرموده که هرگز از رحمت خدا مایو نشويد (2) مایو بودن از بخشش خدا خود بزرگ‌ترین گناه است. (3)

اما در مورد آن فرد که گناهتان با او بوده بايد بگوييم اولاً لازم نبود از او حلاليت بگيريد چراکه يادآوري گناه بوده است و خودش گناه است. علاوه بر اينکه هرکسی مسئول اعمال خودش است (4) و او نيز مثل شما بايد توبه کند و از گناهش در درگاه خدا استغفار کند. ولي شما نبايد مستقيم به او اين مطلب را بگوييد.

انسان‌ها در معرض امتحاناتي هستند که شايد در برخي موفق نشوند. مهم اين است که خود را از دايره اطاعت خدا خارج ندانيم و اگر خدای‌ناکرده گناهي از ما سر زد دوباره به دامان رحمت الهي بازگرديم. خدا خود را «ارحم‌الراحمین» ناميده است به معني مهربان‌ترین مهربانان؛ (5) يا «ثواب» لقب داده است به معني بسيار توبه پذير (6)

هرگز در مورد گناهتان با کسي صحبت نکنيد و بين خودتان و خداي مهربان توبه کنيد. به آن شخص هم در مورد رابطه گناه‌آلود صحبت نکنيد و در صورت امکان با او برخورد نداشته باشيد يا به حداقل برسانيد و اگر هم ا را ديديد، مانند بقيه اقوامتان با او برخورد کنيد و خدای‌ناکرده چنين حرف‌هایی را با او پيش نکشيد. به افکار منفي هم که به سراغتان می‌آید توجهي نداشته باشيد چراکه شک پس از توبه وسوسه است.

موفق باشيد.

پی‌نوشت‌ها:

1.         سوره بقره، آيه 222.

2.         سوره زمر، آيه 53.

3.         مجلسى، محمدتقى بن مقصودعلى، روضة المتقين في شرح من لا يحضره الفقيه (ط - القديمة) - قم، چاپ: دوم، 1406 ق، ج‏1، ص 460.

4.         سوره انعام، آيه 164.

5.         سوره يوسف، آيه 64.

6.         سوره نصر، آيه 4.

حوزه فعالیت: