با سلام
چند روز پیش ایمیلی به دستم رسید که در مورد معنی خطبه عقد بود که وقتی تو فضای نت برای جواب به ایمیل فوق جستجو کردم دیدم که این شبهه در فضای نت هم به طور گسترده پخش شده است.من هم تمام ایمیل را بدون هیچ کم و کسری برای شما ارسال می کنم تا به من در جواب به این ایمیل کمک نمایید،در انتها از شما بابت استفاده شدن از بعضی از کلمات زشت در این ایمیل پیشاپیش عذر خواهی می کنم.
-------------------------------------------------------------------------------
آیا معنی خطبه عقد را به زبان فارسی میدانید...!!!
فکر میکنید چند درصد معنی این خطبه رو میدونن؟
ترجمه مقدمه خطبه :
((از شر نفس و اعمال خود به الله پناه میبریم. کسی را که الله راهنمایی کند هیچکس نمیتواند گمراهش کند.ای کسانی که ایمان اورده اید همیشه به الله روی کنید و به او متکی باشید.و به الله متکی شوید و به خویشان یگانگی کنید و بدانید که الله مراقب شماست.والله منش شما را درست خواهد کرد و گناهان شما را خواهد بخشید و هر کس از الله و پیامبرش فرمانبرداری کند به پیروزی خواهد رسید)).
بعد از خواندن جملات بالا عاقد (فرقی نمیکنه عمامه داشته باشه یا بدون عمامه باشه) از عروس میپرسد:((آیا وکیلم شما را به عقد آقای ..... در بیاورم؟))هنگامی که عروس پاسخ مثبت داد رو به داماد میکند و همین پرسش را از او میکند.
حالا ببینیم پس از شنیدن پاسخ مثبت داماد آخوند از طرف عروس چی میگه (برای این قسمت متن عربی رو هم مینویسم):
((انکحتک و زوجتک نفسی الی صداق المعلوم))
واژه ((انکحتک)) از ریشه ((نکح)) میاد که کلمه ((نکاح)) هم از همین ریشه میاد (و در لسان عرب به معنی پاره کردن و سوراخ کردن است ) .
معنی این جمله که از طرف عروس به داماد گفته میشه :
((من در برابر پول معینی که به من میدهی خود را در مقابل تو به گا...ن میدهم)) یا اجازه میدهم پاره و سوراخ بکنی .
عروس در برابر شنیدن جمله بالا که از طرف وکیلش (همون عاقد) گفته میشه میگوید:
((قبول میکنم)).
در فرهنگ دهخدا(جلد ن صفحه ۷۲۱) ((نکاح)) دارای دو معنی ((جماع کردن)) و ((گ ا ی ی د ن)) میباشد. همچنین در فرهنگ عربی به عربی((التوقیف علی مهمات التعاریف)) نکاح به این صورت توضیح داده شده: ((ایلاج ذکر فی الفرج لیصر بذالک کالشی الواحد)) که معنی کلمه به کلمه آن میشود:((وارد کردن آلت تناسلی مرد در آلت تناسلی زن برای اینکه یک جسم واحد بشود)).

منبع : ((زن در ادیان ابراهیمی)) نوشته دکتر مسعود انصاری
------------------------------ ------------------------------ ------------------------------ ---
امیدوارم از شنیدن حقایق و واقعیتهای زنگیمان آزرده خاطر نشویم !
------------------------------ ------------------------------ ------------------------------ ---

با سلام و آرزوي قبولي طاعات و عبادات شما و سپاس از ارتباط تان با مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی
پرسشگر محترم گر چه نويسنده خواسته با استناد به معناي لغوي لفظ و واژه"نكاح" معناي زشتي به اذهان متبادر كند و دين را زشت جلوه دهد، ولي تلاشش ناكام است.
نكاح يعني ازدواج و ايجاد زوجيت؛ يعني زن و مردي با هم عهد و پيمان ببندند كه همديگر را از لحاظ نياز جنسي تامين كنند و يك زندگي مشترك تشكيل دهند و هر دو به يگانگي برسند از اين رو به هر كدام از زن و شوهر "زوج" يعني همسر گفته مي شود كه جمع آن هم "ازواج" است. زن، زوج مرد و مرد، زوج زن مي شود.
البته در عمل جنسي به طور طبيعي مرد فاعل و زن پذيرنده است.
چون زن پذيرنده و مرد فاعل است، از اين رو در نكاح اين زن است كه بايد به مرد تسليم و پذيرندگي خود را اعلام كند و بگويد انكحتك نفسي يعني خود را به همسري و زوجيت تو در آوردم
و مرد هم قبول مي كند.
صداق هم از اركان نكاح نيست و اگر اصلا نباشد و ذكر نگردد يا شيي كم ارزشي باشد يا اصلا مادي نباشد مثلا تعليم يك سوره قرآن ، عقد صحيح است. صداق نشانه صداقت مرد در خواستگاري و اظهار عشق به زن است نه قيمت زن يا بهاي لذتي كه به مرد مي دهد.
در نكاح، زن و مرد لذت مي برند و هر كدام نياز ديگري را برآورده مي سازد از اين رو قرآن خطاب به مردان و زنان مؤمن بلكه خطاب به همه انسان ها مي فرمايد:
وَ مِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَيْها(1)
و از نشانه‏هاى او اينكه همسرانى از جنس خودتان براى شما آفريد تا در كنار آنان آرامش يابيد،
هُنَّ لِباسٌ لَكُمْ وَ أَنْتُمْ لِباسٌ لَهُن(2)
زنان لباس(مايه زينت و رفع نياز و پوشاندن عيوب و كاستي هاي شما) هستند و شما لباس آنهاييد.
بنا بر اين نكاح يعني ازدواج و ايجاد عقد و عهدي كه زن و مرد را به هم حلال ساخته و نسبت به هم متعهد مي گرداند و با اجراي آن عقد هر كدام نسبت به ديگري حقوق و وظايفي مي يابند.
اين كه ما با توجه به معناي لغوي اين كلمه كه با معناي اصطلاحي هم تناسب دارد و در ضمن آن هست، بخواهيم اين الفاظ را آن گونه معنا كنيم و ايراد بگيريم، اين نشانه مريضي روحي است و تلاش اين مريض ها جز بردن آبروي خودشان، نتيجه اي بار نخواهد آورد.
پي نوشت ها:
1. روم(30) آيه 21.
2. بقره(2) آيه 187.
موفق باشید.