پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.

سلام. با تشکر از سایت خوب شما و آرزوی قبولی طاعات و عباداتتان. متاسفانه در جامعه ی ما آموزش جنسی مناسبی برای نوجوانان وجود ندارد. خیلی از آنها از طریق راههای غلط (دوستان،اینترنت،...) یاد می گیرند. برخی از آنها به خاطر کنجکاوی مورد تجاوز قرار می گیرند. خیلی از آنها از حرام بودن عملی مثل استمنا خبر ندارند: از زبان یکی از نوجوانان: "من حتی فکر هم نمی کردم این کار گناه کبیره باشد. هر روز چند بار این کار را انجام می دادم و خیلی برایم لذت بخش بود. فکر می کردم همه ی بزرگتر ها هم این کار را می کنند و به من نمی گویند..." (از کلاس دوم راهنمایی این کار را انجام می داده ، وقتی رفته کلاس سوم راهنمایی معلم قرآنشون گفته اند این عمل حرام است! - البته باز هم خوبه یه نفر بهش گفته!) می خواستم بدانم اسلام و سیره ی پیامبر و امامان درباره ی آموزش این مسائل چگونه است؟ (از لحاظ زمانی و چگونگی توضیح دادن)

پرسشگر گرامي باسلام و تشکر از ارتباط با اين مرکز.
ما به منظور پيشگيري از مورد تجاوز قرار گرفتن به آموزش جنسي نيازي نداريم. بلكه مهارتي كه در اين زمينه كاربرد دارد. مهارتهاي پيشگيرانه است و نه آموزش جنسي. در گام بعدي تلاش براي آموزش اخلاق جنسي و در آخرين مرحله آموزش جنسي براي افرادي كه متأهل شده اند لازم است. ممكن است كمي كلمات را نابجا بكار گرفته باشيد كه تصحيح شده است.
چنانكه خودتان هم اشاره داشته‌ايد كه گاهي به خاطر كنجكاوي مورد تجاوز قرار مي‌گيرند. كه بايد با مهارت آموزي از آن پيشگيري نمود. ما هرگز دربارة ارايه اطلاعات جنسي نبايد پيشقدم باشيم؛ چرا كه خود زمينه اي براي ابتلا به اين موارد به شمار مي‌آيد. براي مثال در مواردي بسياري ديده شده است كه يك مربي به صورت نابهنگام دربارة خودارضايي مطالبي را به بچه‌ها گفته است و برخي از دانش‌آموزان كه هرگز در اين زمينه اطلاع نداشته اند به اين عادت ناپسند مبتلا شده اند.
بهترين روش‌آموزش همان است كه در ابتدا گفته شد يعني هنگامي كه فرد با يك موضوع روبرو مي‌شودبايد آن را آموزش ببيند؛ اما در مورد آنچه شما نگران آن هستيد نيز روش آموزش مهارتهاي پيشگيرانه مؤثر است. مثلا به كودك گفته مي‌شود كه «هيچ كسي حق ندارد به بدن شما دست بزند». يا مي‌گوييم كه شما مي‌توانيد به ديگران بگوييد كه «لطفاً از من فاصله بگير!».
به اين موارد بايد بيافزاييد مواردي را كه بچه‌ها با برخي مسايل جنسي مانند احتلام شبانه و ... روبرو هستند كه بايد به هنگام اطلاع رساني شود و نه آنكه توضيح كامل دربارة همه چيز ارايه شود، بلكه بايد در مورد احكام آن و برخي مسايل در اين زمينه به گفتگو پرداخته شود. براي دريافت اطلاعات بيشتر در اين زمينه با شماره 09640 تماس بگيريد و پرسش هاي خاص خودتان را مطرح نماييد و پاسخ مقتضي را از مشاورين مركز دريافت داريد.