پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
لطفا فراهنمایی بفرمایید.
امام صادق علیه السلام فرمود: عبادت بر سه قسم است: ...

سلام در روایتی ازمرحوم كلینی در كتاب كافی با سند صحیح ازهارون بن خارجه نقل میكند امده كه امام صادق - علیه السلام - فرمودند:عبادت سه قسم است: گروهی خدا را میپرستند از ترس، كه این عبادت بندگان است؛گروهی خدا را میپرستند برای ثواب، كه این عبادت مزد بگیران است، و گروهی خدا را میپرستند از روی محبت، و این عبادت آزادگان است، و این عبادت با فضیلتترین عبادت هاست با توجه به این حدیث من كه تا به حال عباداتم را بر حسب وظیفه ای كه دربرابر خداوند دارم انجام داده ام عباداتم قبول نیستند؟ لطفا فراهنمایی بفرمایید.

پرسشگر گرامی با سلام و تشكر به خاطر ارتباط تان با اين مركز 

حدیث مورد نظر كه با كمی تفاوت در عبارت، از امام علی (ع) هم نقل شده، به شرح زیر است:

عن أبي عبد الله ( عليه السلام ) قال : [ إن ] العباد ثلاثة : قوم عبدوا الله عز و جل خوفا فتلك عبادة العبيد و قوم عبدوا الله تبارك و تعالي طلب الثواب ، فتلك عبادة الاجراء ، و قوم عبدوا الله عز و جل حبا له ، فتلك عبادة الأحرار و هي أفضل العبادة ؛(1)

امام صادق علیه السلام فرمود:

عبادت بر سه قسم است:

عبادت قومی كه خدا را از ترس جهنم می پرستند كه این عبادت بردگان است.

عبادت قومی كه برای رسیدن به ثواب عبادت می كنند كه این عبادت كارگرانه و اجیرانه است.

عبادت قومی كه خدا را به خاطر محبت و عشقی كه به او دارند، می پرستند كه این عبادت آزادگان و برترین عبادت ها است.

 برای انجام وظیفه عبادت كرده اید، یعنی برای این كه وظیفه ات را انجام دهی تا از جهنم نجات یابی و به بهشت برسی. این عبادت گر چه به پایه عبادت آزادگان از بهشت و جهنم نمی رسد، ولی ارزشمند است. اگر طبق وظیفه عمل كرده باشی، اعمال و عبادت های تان قبول درگاه خدا قرار خواهد گرفت. در قیامت از جهنم نجات یافته و اجازه ورود به بهشت را خواهی یافت.

 مشكلی نداری اما می توانی با مجاهده خود را به جایی برسانی كه اگر جهنم و بهشتی هم در كار نباشد ، باز

 دست از عبادت بر نداشته و از روی عشق و محبت خدا را عبادت كنی.

خداوند به فضل و كرمش هر سه نوع عبادت را می پذیرد. به عبادت برده وارانه یا اجیرانه هم پاداش می دهد. به این نوع عبادت دعوت كرده است:

وَ ادْعُوهُ خَوْفاً وَ طَمَعاً ؛(2)

خدا را با بيم و اميد بخوانيد.

 در وصف مؤمنان می نویسد:

تَتَجافي‏ جُنُوبُهُمْ عَنِ الْمَضاجِعِ يَدْعُونَ رَبَّهُمْ خَوْفاً وَ طَمَعاً؛ (3)

پهلوهاي شان از بسترها در دل شب دور مي‏شود (و به پا مي‏خيزند و رو به درگاه خدا مي آورند) و پروردگار خود را با بيم و اميد مي‏خوانند.

عبادت برای انجام وظیفه و ترس از جهنم و برای رسیدن به بهشت ، ارزشمند است. مرتبه والایی دارد كه باید به خاطر آن شكر گزار درگاه خدا بود.

پی نوشت ها:

1. كلینی، كافی ،چ پنجم، تهران، اسلامیه، 1363 ش، ج2، ص 84.

2. اعراف (7) آیه 56.

3. سجده (32) آیه 16.