پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
از كجا بفهمیم بخشیده شدیم؟
چه زیبا است توبه و بازگشت به خدا. خوشا به حال شما كه پس از لغزش و فراموش كردن خویشتن و خدا، خود و جایگاه انسانی خود را یافتید. به معذرت خواهی از خداوند ...

 مراحل هفتگانه توبه چیه؟ از كجا بفهمیم بخشیده شدیم؟ چه نشونه ای داره؟ ممنون

چه زیبا است توبه و بازگشت به خدا. خوشا به حال شما كه پس از لغزش و فراموش كردن خویشتن و خدا، خود و جایگاه انسانی خود را یافتید. به معذرت خواهی از خداوندی برخاستی كه در همه جا حاضر و ناظر است و از همه كارهای انسان آگاه است.

احساس خجلت و شرمندگی در برابر خداوند نسبت به پیشینه‏های سوء خود از بهترین حالات روحی و معنوی و زمینه ساز توبه و جلب رحمت و عنایت پروردگار است. كسی كه مرتكب معصیت شده و سپس از كار خود پشیمان شود، لازم است توبه نماید و از خدا طلب آمرزش كند. 

خداوند در قرآن می فرماید:

«قل یا عبادی الّذین اسرفوا علی انفسهم لا تقنطوا من رحمة الله أنّ الله یغفر الذنوب جمیعاً، إنّه هوالغفور الرّحیم؛ (1)

بگو: ای بندگان من كه (با گناه كردن) بر خود ظلم و ستم روا داشتید، از رحمت خداوند مأیوس و ناامید نشوید كه خدا همه گناهان را می آمرزد » .

بعضی از بزرگان  معتقدند توبه مراحلی دارد كه عبارت است از:

مرحله اول: توبه از كفر به ایمان.

مرحله دوم: توبه از ایمان تقلیدي یا ایمان سست ‏به ایمان تحقیقي و محكم.

مرحله سوم: توبه از گناهان كبیره و خطرناك.

مرحله چهارم: توبه از گناهان صغیره.

مرحله پنجم: توبه از فكر گناه هر چند آلوده به گناه نشود. (2)

ممكن است مرادتان از مراحل توبه، چگونگی توبه باشد، اگر چنین است ،در پاسخ می گوییم :

توبة از هر گناهی دو ركن اساسی دارد:

 1- پشیمانی از گناه.

 2- عزم بر ترك آن. امام علی(ع) می فرماید: "توبه به دل پشیمان شدن و به زبان آمرزش خواستن و به اندام ترك نمودن است".(3)

 بر این اساس می توان گفت:

حقیقت توبه، پشیمانی از گناه و قصد و عزم جدی برای ترك آن است.اگر كسی به این حالت دست یافت ، حقیقت توبه در او محقق شده است. توبه هر گاه حقیقي و واقعي باشد و از اعماق جان برخیزد ، واقعاً از گناهي كه مرتكب شده ،احساس خجلت و ندامت كند و خود را در پیشگاه خدا شرمنده ببیند و در صدد كسب رضاي حق تعالي باشد, مقبول درگاه احدیت واقع شده و آثار و بركاتش نمایان مي گردد. هر چند گناه بزرگ یا بسیار باشد.

 شخصي درحضور حضرت علي (ع)گفت: استغفراللّه. حضرت فرمود: آیا مي داني استغفار چیست ؟(چون استغفارش به زبان تنها بود و دلش از حقیقت آن خالي بود) استغفار درجه بلند مقامان و صدرنشینان عالم اعلا است و در معناي استغفار شش چیز لازم است: 

1. پشیماني و حسرت از كردار گذشته.

2 .عزم بر ترك آن براي همیشه .

3 .ادا كردن حقوق مردم به طوري كه هنگام مردن پاك باشد .

4 .هر واجبي كه ضایع كرده ،جبران نماید.

5 .آن چه گوشت بدنش از حرام روئیده ،با حزن بر آخرت آبش كند

6 .زحمت عبادت را به بدن خود بچشاند, چنان كه خوشي و شیریني گناه را چشانیده است. هرگاه این شش چیز در تو پیدا شود، آن گاه بگو: استغفراللّه.(4)

علمای اخلاق گفته اند كه چهار شرط اول از شرایط قبولی توبه است . دو شرط آخر كمال توبه است ، یعنی دست یافتن به بالاترین مقام و مرتبه توبه كنند گان.

بنابراین :

توبه واقعي ، پشیماني و حسرت از كردار و گناه گذشته است كه لازمه آن ، عزم بر ترك گناه در آینده و جبران  گذشته ، اعم از حقوق الهي و حقوق مردمي مي باشد . وقتي توبه واقعاً انجام گرفت ،به نظر همه علماي اسلام در پیشگاه خداوند مقبول است . خداوند نه تنها به وسیله توبه , گناه را از بین مي برد, بلكه آن را به حسنه و نیكی مبدل مي كند.(5)با تحقق شرایطی كه ذكر شد ، توبه نیز مورد قبول حق تعالي قرار مي گیرد.بعد از توبه حالت انتظاری برای قبولی توبه وجود ندارد.

 

 پی نوشت ها:

1. زمر(39) آیة 53.

2. آیت الله مكارم شیرازی، اخلاق در قرآن، انتشارات مدرسه علی بن ابی طالب،  ج1، ص242.

3. محمد محمدي ريشهري، ميزان الحكمه، دار الحديث،  1416 ه.ق، ج 2، ص 997، ماده "ذنب".

4. نهج البلاغه، فیض الاسلام ،كلمات قصار،شماره 409 ، ص 1271

5.  اخلاق در قرآن، ج 1 ، ص 217 .