پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
توبه نصوح يعني چي؟
امیدواریم در عنفوان جوانی بتوانید روح و جان خود را از دام شیطان برهانید و با عزم و اراده قوی به وادی نور و پاكی قدم نهید. پس اراده پولادین خود را به كار بسته...

توبه نصوح يعني چي و چطور توبه نصوح كنيم و اگر هم توبه كرديم خدا گناه من كه به تصاوير مستهجن ميبينم مي بخشه؟

امیدواریم در عنفوان جوانی بتوانید روح و جان خود را از دام شیطان برهانید و با عزم و اراده قوی به وادی نور و پاكی قدم نهید. پس اراده پولادین خود را به كار بسته و همواره روح خویش را از زندان گناهان رهایی بخشید.

 در پاسخ به سوالتان خوب است بدانید:

1- نگاه به عكس و فیلم و یا منظرهای كه انسان را به تخیّلات شیطانی و هوسهای آلوده دچار میسازد، جایز نیست، بلكه گناهی است كه كم كم باعث تاریكی دل، سلب توفیق و قساوت قلب میگردد.كسی كه این گناه بزرگ را انجام داده، باید فورا توبه كند. از گذشته خود پشیمان و نادم باشد. به لطف خدا امیدوار باشد. احساس نا امیدی را از خود دور كند. با توبه و انجام كارهای نیك گذشته خود را جبران كند. قرآن مجید میفرماید:«یا ایها الّذین آمنوا توبوا الی اللّه توبه نصوحاً عسی ربّكم أن یكفّر عنكم سیئاتكم و یدخلكم جنات ٍتجری من تحتها الانهار؛ ای كسانی كه ایمان آورده اید! توبه كنید، توبه خالصی . امید است با این كار پروردگارتان گناهانتان را ببخشد و شما را در باغ هایی از بهشت كه نهرها از زیر درختانش جاری است، وارد كند».(1)

در این كه توبه نصوح چیست، تفسیرهای زیادی برای آن ذكر كرده اند، از جمله آن تفسیرها این كه : توبه نصوح باید واجد چهار شرط باشد: پشیمانی قلبی، استغفار زبانی، ترك گناه و تصمیم بر ترك در آینده . یا: توبه نصوح آن است كه توأم با چشمی گریان و قلبی بیزار از گناه باشد.(2)

2- برای كنترل نگاه از گناه و رهایی از گناهان مذكور راهكارهایی وجود دارد كه مهم‏ترین آن ها عبارت اند از: خداباوری، توجه به آثار فروبستن چشم، توجه به عواقب چشم چرانی، طرد افكار شیطانی، پرهیز از عوامل تحریكزا، دقت در دوستیابی، ... اما همان گونه كه خودتان نیز می دانید رهایی از هر عادت ناپسند و از جمله نگاه به تصاویر مستهجن، نیاز به تصمیم و عزمی راسخ دارد. لذا شاه كلید حل مشكل شما اراده قطعی خود شماست. حتی بهترین و قوی ترین راهكارها بدون خواست واقعی شما روی كاغذ باقی میماند. آن چه در شروع كار مهمّ است، خواستن و انگیزه داشتن است. مهم ترین ابزار در ترك معصیت و فرار از دام شیطان، اراده قوی در ترك اعمال زشت و ناپسند است. مهم ترین كاری كه باید انجام دهید، این است كه اراده و اعتماد به نفس خودت را تقویت نمایید تا در مقابل طوفان وسوسه های شیطانی تاب بیاورید.

عواملی در تقویت اراده مؤثر است مانند: تمركز بخشیدن به فعالیت های گوناگون، توجه به عبادات به ویژه نماز كه تمرین تمركز فكر است، پایان رسانیدن كارهای نیمه تمام، تلقین مثبت و... توضیحات تكمیلی در این باره را می توانید در مكاتبات بعدی جویا شوید و یا با همكاران بخش تلفنی به شماره (09640) صحبت كنید.

در زمینه تقویت اراده، مطالعه كتاب های معجزه اراده ترجمه وجیهه آذرمي، رمز پیروزي مردان بزرگ از آیة ‏الله جعفر سبحاني و سیماي فرزانگان از رضا مختاري را توصیه می كنیم.

3- در راستای ترك این عادات ناپسند باید دو كار انجام گیرد:

الف) به خواسته نفس پاسخ مثبت داده نشود.

ب) عادت پسندیده‏ای جایگزین گردد و خود را به كارهای پسندیده مانند مطالعه كتاب و ورزش مشغول سازید. سعی كنید ساعات مطالعه خود را در كتابخانه، یا در جای عمومی قرار دهید و یا سعی نمایید كه با دوستان مذهبی و مؤمن برنامه درسی و مطالعه جمعی بگذارید و از مطالعه كردن در تنهایی پرهیز نمایید.

بايد با استفاده از راهكارهایی، شهوت جنسي خود را كنترل كنید. در صورت تمایل برای صحبت در این زمینه، می توانید در مكاتبات بعدی  مطرح كنید تا پاسخ دهیم.

جهت آگاهی بیش تر و ترغیب برای عملیاتی كردن  توصیه ها كتاب های زیر را مطالعه كنید:

1. كیفر گناه و آثار و عواقب خطرناك آن، از سید هاشم رسولی محلاتی.

2. گناه شناسی، از آقای محسن قرائتی.

3. گناهان كبیره، از آیت الله شهید دستغیب.

موفق باشید.

 

پینوشتها:

1. تحریم (66) آیه 8.

2. تفسیر نمونه، ج 24، ص290؛ برای اطلاع بیشتر به مجمع البیان، ج 10، ص 318 و تفسیر نمونه، ج 24، ص 289 به بعد مراجعه كنید.