پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
چرا به حضرت علی اصغر(ع) باب الحوائج می گویند.
در ابتدا لازم است در باره معناي "باب الحوائج" به اختصار توضيح داده شود: "باب" به معناي در، و "حوائج" جمع حاجت و نياز است. "باب الحوائج"، يعني درهاي حاجت...

چرا به حضرت علی اصغر(ع) باب الحوائج می گویند. لطفا اگر امكان دارد منبع دلیل را هم ذكر كنید. بسیار ممنونم

در ابتدا لازم است در باره معناي "باب الحوائج" به اختصار توضيح داده شود: "باب" به معناي در، و "حوائج" جمع حاجت و نياز است. "باب الحوائج"، يعني درهاي حاجت. از آن جا كه برخي از بزرگان و اوليا وسيله و عامل مشكل زدايي در پيشگاه خدا مي باشند و از مقربان درگاه الهي هستند و همواره واسطه براي تأمين حوايج مي باشند، به آنان "باب الحوائج" گفته مي شود؛ زيرا وسيله ارتباطي با خدا و واسطه فيض الهي هستند. در قرآن آمده است: "اولياي خداوند با اذن و رضايت پروردگار مي توانند مشكل گشا باشند". (1)

عنوان "باب الحوائج" اختصاص به افراد خاصي ندارد؛ بلكه همه معصومان(ع) و برخي از اوليا "باب الحوائج" هستند؛ زيرا آنان در اثر تقوا و عبوديت، شايستگي اين مقام را كسب كرده اند؛ ولي آنچه در عرف شهرت يافته، آن است كه به حضرت موسي بن جعفر (ع)، حضرت عباس(ع) و حضرت علي اصغر(ع) "باب الحوائج" گفته مي شود. از سويي، دليل خاصي نيز وجود ندارد كه چرا عنوان "باب الحوائج" بر سه شخصيت مذكور اطلاق مي گردد. البته ابوالفضل العباس(ع)، علي اصغر(ع) و حضرت امام موسي كاظم(ع) از شايستگي و شخصيت بالايي برخوردارند.

نكته پاياني:

اطلاق "باب الحوائج" بر شخصيت هاي مذكور، بدان معنا نيست كه امام موسي كاظم(ع) بر امامان ديگر برتري دارد و ابوالفضل العباس و حضرت علي اصغر(ع) نيز بر اولياي ديگر برتري دارند؛ هرچند اين افراد مقام بلندي در پيشگاه خداوند دارند.

 

پي نوشت :

1. بقره (2)، آيه .