پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
آيا امام حسين(ع) در شيرخواره گي از انگشتان پيامبر تغذيه مي كرده است؟
درباره شير خوردن امام حسين(ع) به دو دسته از روايات برخورد مي‌كنيم: الف) برخي روايات دلالت دارند، كه حضرت از سر انگشت پيامبر(ص) ارتزاق مي‌كرد! ...

آيا امام حسين(ع) در شيرخواره گي از انگشتان پيامبر تغذيه مي كرده است؟

درباره شير خوردن امام حسين(ع) به دو دسته از روايات برخورد ميكنيم:

الف) برخي روايات دلالت دارند، كه حضرت از سر انگشت پيامبر(ص) ارتزاق ميكرد!

امام صادق(ع) فرمود: "حسين(ع) از فاطمه زهرا(س) و هيچ يك زنان ديگر شير نخورد. هرگاه حسين(ع) را شير ميدادند، او را به حضور پيامبر(ص) ميآوردند و حضرت انگشت ابهام خود را به دهان حسين(ع) ميگذاشت و او ميمكيد و اين براي دو يا سه روز از شير دادن كفايت ميكرد". (1)

ابن شهرآشوب نيز از طريق اهل سنت گزارش كرده است، كه چون حسين(ع) به دنيا آمد، مادرش فاطمه(س) بيمار گرديد و شيرش خشك شد، از اين رو حسين را نزد رسول خدا(ص) ميآوردند و حضرت انگشت ابهام خود را در دهان او ميگذارد و او ميمكيد و خداوند در ابهام حضرت، روزي آن كودك را قرار داده بود، كه از آن غذا ميخورد!(2)

ب) برخي روايات ديگر دلالت دارند، كه امام حسين(ع) از مادرش فاطمه زهرا(س) و از دايههايي چون امّ الفضل (همسر عباس بن عبدالمطلب) و ام هاني شير خورده است. (3)

امالفضل ميگويد: رسول خدا(ص) بر من وارد شد و من حسين بن علي(ع) را از شير پسرم "قثم" شير ميدادم. پس حضرت خواست آن كودك را در بغل گيرد"(4)

همان طور كه ملاحظ شد، اين دو دسته روايات ـ به حسب ظاهر ـ با هم تعارض دارند. برخي در جمع اين گروه روايات گفتهاند: گروه اوّل روايات از نظر سند ضعيف بوده و قابل استناد نيست. (5) افزون بر آن اين روايات مخالف روايات صحيح ميباشد، كه صريحاً دلالت دارند، امام حسين(ع) از فاطمه زهرا(س) و ديگران شير خورده است.

مهمتر از همه آنكه گروه اوّل روايات ظاهراً با حكم عقل مخالف است، زيرا كودك نياز به شير مادر دارد و اين امر طبيعي و منطقي است. اما اين مسئله نيز ممكن است، كه امام حسين(ع) علاوه بر شير مادر، در ابتداي امر و قبل از يافتن مرضعه يك مورد يا موارد معدودي و به طريق غير طبيعي و اعجاز از انگشتان پيامبر(ص) مكيده و سير شده باشد.

پي نوشت ها:

1. كليني، الكافي، تهران، اسلاميه، چ دوم، 1362ش، ج1، ص465. (نرم افزار سيره معصومان)

2. ابن شهر آشوب، مناقب آل أبي طالب، قم، مؤسسه العلامه للنشر، 1379ق، ج4، ص 50. (نرم افزار سيره معصومان)

3. رسولي محلاتي، زندگاني امام حسين(ع)، تهران، دفترفرهنگ اسلامي، چ اول، 1372 ش، ص 22.

4. عليمحمد عليدخيل، سيره الائمه الاثني عشر، قم، موسسه دار الكتاب الاسلامي، چ سوم، 1386ش، ج 2، ص 10.

5. رسولي محلاتي، پيشين، ص 22.