پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
چرا حضرت علي عليه السلام مقر حكومت اسلامي را كوفه قرار داد؟
به امير مومنان علي (ع) گزارش¬هاي هولناك و تكان دهنده اي رسيد و معلوم شد پيمان شكنان به كمك مالي بني اميه و نفوذ و احترام همسر پيامبر جنوب عراق را تسخير ...

چرا حضرت علي عليه السلام، مقرّ حكومت اسلامي را از مدينه به كوفه انتقال دادند؟

به امير مومنان علي (ع) گزارش¬هاي هولناك و تكان دهنده اي رسيد و معلوم شد پيمان شكنان به كمك مالي بني اميه و نفوذ و احترام همسر پيامبر جنوب عراق را تسخير كرده اند و پس از تصرف بصره دهها نفر از ياران و كار گزاران حضرت را به ناحق كشته اند. حضرت براي سركوب ناكثان مدينه را به عزم بصره ترك كرد و جنگ جمل رخ داد و سرانجام سپاه امام (ع) پيروز گرديد و بصره مجدداً به آغوش حكومت اسلامي باز گشت. امام در بازگشت از بصره پس از شور و تبادل نظر با ياران خود به دو دليل راه كوفه را برگزيد و در 12رجب 36هجري قمري روز دوشنبه وارد شهر كوفه شد و مركز خلافت اسلامي از مدينه به عراق منتقل گرديد.

1. بيشتر سربازان و جان نثاران امام را مردم كوفه و حوالي آن تشكيل مي دادند، زيرا امام علي(ع) به وسيله عمار ياسر و امام حسن (ع)،از مردم كوفه ياري خواست و گروه انبوهي از مردم آن منطقه به نداي حضرت پاسخ مثبت دادند. لذا حق شناسي ايجاب مي كرد حضرت از خانه و زندگي اين مردم ديدن كرده و جهادگران را تقدير نمايد.

2. امام مي دانست شورش ناكثان و غائله بصره با تشويق و تحريك و فريب معاويه بوده است. لذا بايد ريشه فساد قطع و شاخه شجره ملعونه بني اميه از پيكر جامعه اسلامي بريده شود نزديك ترين نقطه به شام كوفه است. گذشته از اين عراق منطقه اي لشگر خيز و فدايي پرور بود و امام بيش از هر نقطه بايد بر آن جا تكيه مي كرد.

اين دو علت سبب شد امام (ع )كوفه را به عنوان مقر حكومت خود برگزيدند.(1)

پي نوشت:

1.  جعفر سبحاني، فروغ ولايت، انتشارات صيحه، 1368ش. ص 427.