پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
به نظر شما بهترین راه برای ترغیب به اسلام چیست؟
مورد خوب و مناسبي را براي تبليغ انتخاب كرده ايد. اسلام دين مساوات، برابري و برادري است و دستورات فراواني در اين زمينه در دستورات و آموزه هاي ديني ما وجود دارد.

من در حال راه اندازی یك سایت برای دعوت ادیان دیگر از جمله مسیحیت و .. به اسلام و تفكرات مهدوی را به زبان انگلیسی هستم. به نظر شما بهترین راه برای ترغیب آنها به اسلام چیست؟ دعوت به برابری و برادری نظر من است.

مورد خوب و مناسبي را براي تبليغ انتخاب كرده ايد. اسلام دين مساوات، برابري و برادري است و دستورات فراواني در اين زمينه در دستورات و آموزه هاي ديني ما وجود دارد.

 براي يافتن احاديث و روايات در موضوعات خاص و به خصوص موضوعات مورد بحث شما، مي توانيد به كتاب: ميزان الحكمه نوشته آيت الله محمدي ري شهري، نشر دارالحديث مراجعه نماييد. اين كتاب احاديث و بعضي از آيات قرآن را به صورت موضوعي دسته بندي كرده كه به شما بسيار كمك مي كند. نكته ديگر اينكه در امر تبليغ دين و برخورد با معتقدان به اديان ديگر در قرآن آياتي ذكر شده و توصيه هايي آمده است كه در ابتداي كار اگر به آنها مراجعه كنيد بسيار مفيد خواهد بود.

بر اساس توصیه های قرآنی معیارهای خاصی در مورد تقابل معرفتی با پیروان سایر ادیان بیان شده مانند سخن گفتن با نرمی و مهربان بودن نسبت به طرف مقابل(1)، استفاده از مفاهیم و عقایدی كه مورد قبول طرف مقابل نیز هست،(2) دعوت بوسیله استدلال صحیح و اندرز نیكو و(3) .......

اما به نظر می رسد در عرصه بين الملل بهترين راه براي تبليغ دين اسلام دعوت به تعقل است. از آنجا كه در اديان رايج در جهان و به خصوص مسيحيت دوري از تعقل و آموزه هاي فكري بسيار ديده مي شود لذا با استفاده از اين روش و معرفي كامل و درست اعتقادات اسلامي كه همواره بر فكر كردن و تدبر تاكيد دارد مي توان معتقدين به اديان ديگر را به خوبي به اسلام علاقه مند نمود.

در اين كار براي شما چند توصيه نيز داريم:

اولا: اگر قصد ورود به میدان را دارید، از میزان اطلاعات دینی خود مطمئن باشید. البته نه در سطح اقناع خود، بلكه در سطح اقناع مخاطب و پاسخ به سوالات و شبهات مطرح از طرف مخاطب.

ثانیا : مجموعه آثار شهید مطهری ابزار خوبی در این زمینه است. هم برای خواننده چهارچوب خوبی از نظام فكری اسلام مهیا می كند؛ هم او را آماده برای انتقال برخی از  آموزه ها به دیگران می سازد.

بسیار افراد را سراغ داریم كه با مطالعه این كتاب ها به سوالات فكری خود نسبت به آموزه های اسلامی پاسخ داده اند. نیز بسیار افراد با مطالعه این كتاب ها به دین اسلام هدایت شده اند. براي مطالعه بيشتر مي توانيد به اين كتابها مراجعه كنيد:

در حوزه اعتقادات: اسلام شناسی و پاسخ به شبهات، علی اصغر رضوانی، مسجد مقدس جمكران - مسيحيت از نظر قرآن و اسلام، مصطفي ذاكري، مباني انديشه اسلامي جلد2 (مسيحيت ،يهوديت، اسلام)، دكتر كيا شمشكي و جمعي از نويسندگان، نشر معارف - مسيحيت مقايسه اي، محمدرضا زيبائي نژاد، سروش - آْموزش كلام اسلامي، محمد سعيدي مهر، انتشارات طه و .......

در حوزه احكام: حكمت عبادات ،تأليف استاد جوادي آملي، نشر اسراء - علل الشرایع، شیخ صدوق، نشر ژكان - رساله دانشجویی، دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاهها - پاسخ كوتاه به 300 پرسش از احكام، سید محمد تقی علوی، انتشرات سابقون و ......

در حوزه اخلاق: اخلاق الهی، حضرت آیت الله مجتبی تهرانی، انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی - قلب سلیم، آیت الله شهید دستغیب، انتشارت جامعه مدرسین - اخلاق در قرآن، آیت الله مكارم شیرازی، انتشارت مدرسه امام علی(ع) - اخلاق در قرآن، آیت الله مصباح یزدی، انتشارات موسسه امام خمینی - زيبايي هاي اخلاق، استاد حسين انصاريان، انتشارات دارالعرفان و.......

ثالثا: به نظر می رسد ( با توجه به تجربیات متخصصان در امر تبلیغ ) نشان دادن نقاط قوت و زیبائی های مكتبی مانند اسلام  هدایتگر است. كمتر به اشكالات اعتقادات دیگران بپردازيد و بيشتر از نورانیت اسلام و كمالات آن در مقایسه با ضعف و ناتوانی مكاتب دیگر (اعم از مسیحیت و یهودیت) استفاده كنید.

 انسان ذاتا زیبائی و كمال را دوست دارد و آن را هر جا بیابد، به سمت آن جذب و جلب خواهد شد. اگر زیبائی ها و كمالات و جامعیت اسلام را معرفی كنید، دیگر نیازی به بیان زشتی ها و كاستی های موجود در دیگر ادیان ندارید. در كنار زیبائی بودن، زشتی ها، نقص ها و عیب ها را عیان می سازد .

فراموش نكنید به دلیل تبلیغات منفی بسیاری كه از اسلام و قرآن شده است، ممكن است غیر مسلمانان نوعی حالت تدافعی نسبت به آن داشته باشند. بهترین راه برای از بین بردن ذهنیت غلط ،نزدیك تر كردن آن ها با معارف و در اختیار گذاشتن متون اصیل و اصلی و صحیح آموزه های اسلام می باشد.

برای دسترسی به برخی منابع در این زمینه از این سایت ها كه چند زبانه هم می باشند، استفاده كنید:

http://www.al-shia.org/html/far/

http://www.balaghah.net/

http://quran.al-shia.org/

http://www.erfan.ir/

http://www.noorsoft.org/ ( به پایگاه های زیر مجموعه این پایگاه اینترنتی مراجعه كنید.)

http://noorlib.ir/dlview/

www.nasimemotahar.com

پی نوشت ها:

1. طه(20) آیه44.

2. آل عمران(3) آیه64.

3. نحل(16) آیه125.