پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
در مورد شكاف خوردن خانه خدا در 13رجب چند سوال دارم؟
بله اين مطلب صحت دارد كه امام علي (ع)درخانه خدا متولد شد، منتهي درجزييات آن اختلاف است. برخي گزارش نموده اند كه در هنگام تولد حضرت ديوار كعبه شكافته شد ...

با سلام در مورد شكاف خوردن خانه خدا در 13رجب چند سوال دارم؟ 1-ایا این واقعه حقیقت دارد؟ 2-اگر حقیقت داشته باشد،پس چرا وهابیان مكه با توجه به تصاویر مشاهده شده،محل شكاف را نمی پوشانند بلكه ان را نیز نمایش می دهند؟

بله اين مطلب صحت دارد كه امام علي (ع)درخانه خدا متولد شد، منتهي درجزييات آن اختلاف است. برخي گزارش نموده اند كه در هنگام تولد حضرت ديوار كعبه شكافته شد "....َ وَ قَدِ انْفَتَحَ عَنْ ظَهْرِهِ وَ دَخَلَتْ فَاطِمَةُ فِيهِ وَ غَابَتْ عَنْ أَبْصَارِنَا (1) همچنين گزارش شده است: كه به هنگام شدت گرفتن درد زایمان فاطمه بنت اسد راه مسجد الحرام را در پیش گرفت و خود را به دیوار كعبه نزدیك ساخت. بعد از اعتراف به ایمان و اعتقاد گفت:"... پروردگارا، به پاس احترام كسی كه این خانه را ساخت و به حق كودكی كه در رحم من است، تولد این كودك را بر من آسان فرما." لحظهای نگذشت كه فاطمه به صورت اعجاز آمیزی وارد خانه خدا شد و در آن جا وضع حمل نمود. این فضیلت بزرگ را تمام محدّثان و مورخان شیعه، در كتابهای خود آوردهاند، گروه زیادی از اهل سنت نیز به این حقیقت تصریح كردهاند. حاكم نیشابوری میگوید: ولادت علی(ع) در داخل كعبه، به طور تواتر به ما رسیده است.

آلوسی بغدادی مفسر معروف سنی، مینویسد: تولد علی(ع) در كعبه میان ملل جهان مشهور است و تا كنون كسی به این فضیلت دست نیافته است.(2)

 در اين ميان وهابيان به شكافتن ديوار كعبه اعتقاد ندارند، افزون بر آن الان چنين شكافي دركعبه وجود ندارد، البته در كعبه محلي وجود دارد كه از آن به عنوان " مستجار " ياد مي شود. اين مكان مورد احترام شيعه وسني و درضلع غربي كعبه -تقريبا- درفاصله يك متري ركن يماني قرار دارد (3) شايان يادآوري است در اين قسمت، آثار ترميم و بندكشي ديده مي‏شود كه البته ارتباطي به شكاف يادشده ندارد؛ زيرا كعبه در عصر حَجّاج، از پايه خراب و دوباره ساخته شد و آثاري از مكان ورود فاطمه بنت اسد بر آن وجود ندارد.(4)

پینوشتها:

1. شيخ صدوق، بيروت‏، ناشر: اعلمي‏، 1400 ق‏ چاپ  پنجم، ص 132.

2. جعفر سبحاني، فروغ ولایت، قم، انتشرات صحيفه، 1367، ص 35.

3. رك: عبد الرحمن انصاري وديگران، مشاهد ومشاعر حج،  قم، زمينه سازان ظهور امام عصر( عج)، 1384، ص204.

4.http://hajj.ir/99/3540