پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
چرا امام حسين(ع)مسلم را به كوفه فرستاد؟
از متون تاريخي استفاده مي شود. بعد از آن كه امام حسين(ع)در مكه اقامت كرد، نامه نگاري مردم كوفه - در ايام اقامت امام در مكّه - آغاز شد.(1) از جهت فراواني به ...

چرا امام حسين(ع)مسلم را به كوفه فرستاد؟

از متون تاريخي استفاده مي شود. بعد از آن كه امام حسين(ع)در مكه اقامت كرد، نامه نگاري مردم كوفه - در ايام اقامت امام در مكّه - آغاز شد.(1) از جهت فراواني به مقداري رسيد كه به حق مي‏توان از آن به نهضت نامه‏نگاري ياد كرد. ظرف اين چند روز، اين حركت به مرحله‏اي رسيد كه در روز به طور متوسّط ششصد نامه به امام(ع) مي‏رسيد؛ به گونه‏اي كه تعداد نامه‏ها به دوازده هزار نامه رسيد.(2)

طبيعي بود كه امام هم جهت پاسخگوي به دعوت مردم و هم جهت بررسي وضع افكار عمومي مردم كوفه و ميزان وفا داري آنان به امام، نياز به گزارش دقيق داشت. حضرت طي نامه اي حضرت مسلم را به كوفه فرستاد تا از وضع كوفه گزارش داده و امام را آگاه نمايد. در نامه اي كه امام به مردم كوفه نوشت و همراه مسلم فرستاد، تصريح نمود كه مسلم را جهت گزارش از كوفه فرستادم. در لهوف مي خوانيم:

... در اين هنگام امام برخاست و بين ركن و مقام دو ركعت نماز گزارد و از خدا خير امور را خواست. آن گاه مسلم بن عقيل را فرا خواند و او را از وضع آگاه‏ ساخت، جواب نامه‏ها را به همراه او براي كوفيان فرستاد كه وعده عزيمت به كوفه را مي‏داد و محتواي نامه امام اين بود:

"عموزاده‏ام مسلم بن عقيل را به سوي تان گسيل داشتم تا رأي و نظر شما را به من گزارش دهد". مسلم با نامه امام رفت تا به كوفه رسيد، چون مردم از برنامه امام آگاه شدند، همگان از آمدن مسلم شادمان گرديدند، مسلم را در خانه مختار بن ابي عبيده ثقفي فرود آوردند، و شيعه نزدش رفت و آمد مي‏كردند. پس از اجتماع مردم نزد مسلم، مسلم نامه حسين (ع) را قرائت كرد، مردم مي‏گريستند تا آن كه 18000 نفر با او بيعت كردند.(3)

حضرت مسلم(ع) در ماموريت خود موفق بود، زيرا مخفيانه وارد كوفه شد و در مدت محدود مردم را جذب نمود. تعداد زيادي از مردم با وي بيعت نمودند. استقبال مردم از وي به عنوان نماينده سياسي بسيار امام چشمگير بود. همچنين مسلم در فعاليت عليه حكومت و تهيه امكانات و انتخاب محل سكونت خوب عمل نمود. وضع كوفه را به امام گزارش كرد.(4) اما حوادثي كه بعد از سياست هاي ابن زياد اتفاق افتاد، به مسلم ارتباط نداشت، زيرا مردم كوفه به امام وفا نكردند و به خاطر دنيا گرايي، ترس، رسيدن به مال دنيا و منافع، دست از امام برداشتند.

پي نوشت ها:

1. مقتل ابي مخنف، ترجمه جواد سليماني، ص32، انتشارات موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني، 1377، قم.

2. بحارالانوار، ج 44، ص 344.

3. لهوف، ترجمه ‏ابوالحسن مير ابوطالبي(حسيني) ص 95-96، دليل ما؛ ارشاد، ترجمه رسولي محلاتي، ج‏2، ص 37.

4. پژوهشي پيرامون شهداي كربلا، جمعي از نويسندگان‏، ص341، بي نام.