پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
مگر قرآن كتابی آسمانی برای همه مردم نیست؟
قرآن كتاب هدايت است و آيات آن در راستاي هدايتگري است. اين هدف در تك تك آيات منظور است. اگر آيه اي در اين راستا نباشد و اختصاص به مساله اي داشته باشد كه تمام ...

به دلیل وجود آیات و سوره هایی كه به مسایل شخصی ایشان بر می گردد، مگر قرآن كتابی آسمانی برای همه مردم نیست؟ چه دلیلی وجود دارد كه مسایل شخصی یك نفر برای خداوند همه آدمیان مهم باشد (سوره كوثر و تحریم و لهب و۰۰۰)

قرآن كتاب هدايت است و آيات آن در راستاي هدايتگري است . اين هدف در تك تك آيات منظور است . اگر آيه اي در اين راستا نباشد و اختصاص به مساله اي داشته باشد كه تمام شده و نقل آن هم جنبه هدايتگري نداشته باشد، آمدنش در قرآن لغو است. خدا بلند مرتبه تر از آن است كه در كتابش آيات لغو و بي فايده بياورد.

اما آيات ناظر به زندگي خصوصي پيامبر از جمله آيات سوره احزاب چه پيامي براي ما دارند كه بودن آن ها در قرآن را لازم مي كند ؟

در  اين سوره پيامبر به عنوان الگو و اسوه معرفي شده و مردم به الگو گيري از ايشان دعوت شده اند :

لقد كان لكم في رسول الله اسوة حسنه لمن كان يرجوا الله و اليوم الاخر و ذكر الله كثيرا؛(1)

مسلّماً براي شما در زندگي رسول خدا سرمشق نيكويي بود، براي آن ها كه اميد به رحمت خدا و روز رستاخيز دارند و خدا را بسيار ياد مي‏كنند.

طبيعي است كه بايد زواياي زندگي فردي و اجتماعي اين الگو روشن شود و بيان گردد تا مردم بتوانند به او اقتدا كنند.

از طرف ديگر در مورد زندگي خصوصي و اجتماعي اين مقتداي بزرگ، تهمت ها و شايعه ها رواج خواهند داد. لازم است خدا از اين مقتداي بزرگ دفاع كند تا زمينه اي براي  تهمت ها نماند. از تهمت هايي كه هميشه سعي شده به رهبران خدايي زده شود ، دنيا گرا معرفي كردن آن ها است. آيات اين پيام را براي ما دارد كه همسران پيامبر كه در سطح توده فقير زندگي مي كردند ، در زماني كه گشايش مختصري حاصل شده و غنیمت محدودي به دست آمده بود، انتظار داشتند پيامبر با آن غنيمت براي آنان رفاهي نسبي ايجاد كند و ايشان را تهديد به طلاق گرفتن و جدا شدن  كردند .

 خدا پيامبر را موظف مي كند كه از آنان دوري كند تا براي طلاق آماده شوند. با آماده شدن شرايط طلاق،  به همگي اعلام كند هر كس حاضر است همسري با پيامبر را با محدوديت هايش  بپذيرد ، بماند . هر كس حاضر نيست ، متعه و متاعي ( علاوه بر مهریه آن ها كه پرداخت شده بود) بگيرد و برود.

وجود این آيات براي هميشه زندگي خصوصي مقتداي مسلمانان را به جامعه مي نماياند و زمينه اي براي  تهمت ها و افتراها  باقي نمي گذارد.

از همان زمان پیامبر كسانی در صدد بودند. پیامبر را یك انسان زنگرا جلوه دهند . خدایش را نیز با او در  زن گرایی و شهوترانی همراه نشان دهند. آیات مربوط به ازدواج پیامبر برای رد همین تهمت های ناجوانمردانه و نشان دادن وجه و علت ازدواج های پیامبر است.

بنا بر این آیات مربوط به زندگی خصوصی پیامبر پیام های هدایتی فراوان دارد كه بدان جهت، بودن آن ها در قرآن برای همیشه مفید و درس آموز است.

اگر خواستید وجه آمدن آیات مزبور را به طور تفصیلی بدانید، هر كدام از آیات را كه نظرتان بود، مطرح كنید تا پیام های هدایتی آن آیه برای امروز بشر را شرح دهیم.

یك آیه كه مربوط به زندگی شخصی پیامبر است ،ذكر كرده و پیام های آن را بیان می كنیم:

يا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْواجِكَ إِنْ كُنْتُنَّ تُرِدْنَ الْحَياةَ الدُّنْيا وَ زِينَتَها فَتَعالَيْنَ أُمَتِّعْكُنَّ وَ أُسَرِّحْكُنَّ سَراحاً جَمِيلاً ؛اي پيامبر! به همسرانت بگو: اگر شما زندگي دنيا و زينت (و زرق و برق) آن را مي‏خواهيد، بياييد تا شما را (با پرداخت مَهرتان) بهره‏مند سازم و به وجهي نيكو (بدون قهر و خشونت) رهاي تان كنم.

1- زندگي رهبر مسلمانان بايد ساده باشد. موقعيّت ديني و اجتماعي، براي انسان وظيفه‏ خاصّي به وجود مي‏آورد. «إِنْ كُنْتُنَّ تُرِدْنَ الْحَياةَ الدُّنْيا ... أُسَرِّحْكُنَّ» .

2- رهبر مسلمانان نبايد تحت تأثير تقاضاهاي نابه جاي همسرش قرار گيرد. «قُلْ لِأَزْواجِكَ»

 3 - نه تنها رهبر جامعه اسلامي، بلكه وابستگان او نيز تحت نظر و توجّه مردم قرار دارند. «قُلْ لِأَزْواجِكَ»

 4- مسئوليّت‏هاي الهي، فوق مسئوليّت‏هاي خانوادگي است. (گاهي به خاطر قداست رهبري، بايد از مسايل عاطفي و خانوادگي گذشت.) «قُلْ لِأَزْواجِكَ»

 5- زن آزاد است. مي‏تواند با زندگي ساده، ولي همراه با سعادت بماند . مي‏تواند راه ديگري را انتخاب كند. «إِنْ كُنْتُنَّ تُرِدْنَ ... أُسَرِّحْكُنَّ».

 6- در برابر تقاضاي نابجاي همسر، نظر قطعي خود را صريح و روشن اعلام كنيد. «إِنْ كُنْتُنَّ تُرِدْنَ» (با قاطعيّت ولي همراه با مهرباني و عدالت، توقّعات بي‏جا را از بين ببريد.)

7-  هنگام دسترسي به بيت المال و غنائم، با برخورد قاطع با خانواده و نزديكان جلو توقّع و انتظارات بي مورد ديگران را بگيريم. «إِنْ كُنْتُنَّ» ...

8-  اگر زني زندگي ساده و سالم را تحمّل نكرد، با رعايت عدالت و انصاف طلاقش دهيد و به ادامه‏ زندگي مجبورش نكنيد. «إِنْ كُنْتُنَّ ... أُمَتِّعْكُنَّ وَ أُسَرِّحْكُنَّ» .

9-  كاميابي از زر و زيور دنيا حرام نيست، لكن در شأن خاندان نبوّت نيست.

 «فَتَعالَيْنَ أُمَتِّعْكُنَّ».

 

پی نوشت ها

1.احزاب(33) آیه 21.

2.همان  ،آیه 28.