پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
چه چیزی برایشان بهتر است؟
انسان هایی كه با مرگ، تعلق خاطرشان از دنیا قطع می شود، طبق نص صریح روایات و احادیث، از دعا و صدقاتی كه برایش می فرستند ، بهره مند می شود ...

آیا خیرات برای اموات بدست آنها میرسد چگونه؟

چه چیزی برایشان بهتر است؟

بله هیچ اشكالی ندارد زیرا:

انسان هایی كه با مرگ، تعلق خاطرشان از دنیا قطع می شود، طبق نص صریح روایات و احادیث، از دعا و صدقاتی كه برایش می فرستند ، بهره مند می شود . آنان  در انتظار هدایایی هستند كه بستگان و دوستان شان از دنیا به نیت آنان می فرستند و به طور حتم مردگان، از ثواب عملی كه به نیت ایشان انجام شود، بهره خواهند برد .

رسول خدا (ص) فرمود: «حضرت عیسی(ع) از كنار قبری عبور كرد، دید كه صاحب قبر را عذاب می كنند، سپس در سال آینده از كنار همان قبر عبور نمود، دید كه خبری از عذاب نیست، گفت: بار پروردگارا! سال قبل كه از این جا عبور كردم، دیدم صاحب قبر معذّب است و در این سال دیدم عذاب از او برداشته شده، خدا خطاب به عیسی فرمود: ای روح الله! از این مرد فرزندی به مقام بلوغ رسیده، فرزند صالح و نیكو كرداری است، راهی را برای مردم استوار و هموار نمود و یتیمی را مسكن و مأوی داد، پس من به بركت عمل فرزندش از گناه او درگذشتم. (1)

 

در مفاتیح الجنان نوشته شده است :

بعضي از صحابه از حضرت رسول صلي الله علیه و آله نقل كرده  اند كه حضرت فرمود: هدیه بفرستید براي مردگان خود ... صدقه و دعا. (2)

 هم چنین در روایات، به دعا و طلب رحمت و قرائت قرآن  برای برادران و خواهران  دینی فوت شده،   بسیار سفارش شده است.

 امام صادق (ع) فرمود:میت به خاطر طلب رحمت و استغفار بازماندگان خوشحال مي شود، همان گونه كه افراد زنده با هدایا خوشحال مي شوند. (3)

پیامبر فرمود: سخت ترین شب ها، شب اوّل قبر است. مي توانید با پرداخت صدقه، به مردگان  خوبی  كنید . اگر مالي براي صدقه نداشته باشید، لااقل دو ركعت نماز بخوانید و به روح او هدیه كنید كه خداوند از آن لحظه هزار فرشته به سوي قبرش مي فرستد كه با هر فرشته اي لباسي است و قبر او را از تنگي و فشار مي رهانند و وسعت مي بخشند. (4)

از امام صادق سوال شد : آیا به میت بعد از مرگش چیزی می رسد؟

حضرت فرمود: حج و صدقه و روزه ای كه به نیابت از او بگیرند. (5)

از این روایات معلوم می شود كه كوچك ترین كار خیر بازماندگان برای اموات، مفید و ثمر بخش است. به همین جهت در آموزه های دینی تأكید شده است كه برای اموات كارهای خیر انجام و برای آنان در ایام بزرگ دعا شود و به نیّت آنان صدقه، اطعام و ختم قراَن صورت گیرد.

نكته قابل ذكر اولویت بندی خیرات است اگر شخصی كه فوت كرده است حق الناسی دارد یا حق اللهی از قبیل نماز و روزه و ... بر گردن اوست اینها را باید ادا نمود و خواندن قرآن جبران اینها نیست .

پی نوشت ها:

1. محمد حسینی طهرانی، معاد شناسی، ج3، ص 225، نشر حكمت، 1403ق.

2.  مفاتیح‏الجنان ص :  568 تا ص 571.

3. المحجة البیضاء، ج 8 ص 292.

4. جامع احادیث شیعه،ج7،ص439.

5. بحار الانوار ،ج6، ص294.