پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
حال بايد چه كنم؟
صداقت در گفتار، حاكي از ضمير و فطرت پاك شما است. نشان مي دهد از آلوده شدن به گناه، نگران هستيد. اين حالت، علامت ايمان و اعتقاد قوي به ارزش هاي الهي و انساني است

من در گذشته متاسفانه عفت چشم را زير پا گذاشته و فيلم هاي سوپر ميديدم حال فكر مي كنم از لطف خدا به دورم.

راسيتش بخوايد مي خوام بذارم كنار تا جزو 313 تن صاحب الزمان قرار گيرم و پايان عمرم شهادت باشد تو رو خدا راست و پوست كنده باهام حرف بزنيد.

آيا ميشه من جزو ياران صاحب الزمان قرار گيرم؟

حال بايد چه كنم؟

نگرانم...بعضي وقت ها نا اميدي به سراغم مياد.

صداقت در گفتار، حاكي از ضمير و فطرت پاك شما است. نشان مي دهد از آلوده شدن به گناه، نگران هستيد. اين حالت، علامت ايمان و اعتقاد قوي به ارزش هاي الهي و انساني است. اميدواريم در اين برهه حساس زندگي، بتوانيد ايمان خود را حفظ كنيد. با همت و تلاش، معصيت را ترك كنيد. در اين جا لازم مي دانيم، به عنوان دوستي امين و دلسوز، نكاتي را خدمت شما عزيز گرامي عرض كنيم:

1. قبل از هر سخن بايد به شما كه جوان پاك و بي آلايش و در پي حقيقت هستيد بگويم : خداي مهربان همه بندگان خويش را دوست دارد. البته مؤمنان را بيش تر دوست دارد. بنده هر چه ايمان و معرفت و درجه يقين و اعتمادش به خدا بيش تر باشد، او را بيش تر دوست دارد، ليكن با اين همه، او همه بندگانش را دوست دارد. قرآن مي فرمايد: «إِنَّ اللَّهَ بِالنَّاسِ لَرَؤُفٌ رَحِيم» (1) نفرمود فقط مؤمنان را دوست دارد، بلكه فرمود: خداوند نسبت به همه مردمان (الناس) مهربان و بخشاينده است. در جاي ديگر مي فرمايد: «اي پيامبر! از قول من به مردم بگو: اي بندگان من! اي كساني كه (با بديها و گناهان) بر خود ستم روا داشتيد، از رحمت خداوند نا اميد نشويد (و بدانيد كه در صورت توبه كردن،) خدا همه گناهان را ميآمرزد؛ چه اين كه او بسيار آمرزنده و مهربان است». (2)

يأس و نا اميدي از لطف و رحمت بي پايان و بي كرانه حق تعالي، چرا؟ آنان كه از روي عناد و لجاجت، عصيان با پروردگار هستي نكردهاند، يا بر آن موضع نيستند؛ بلكه گناه آنان از روي جهل و سهو و پيروي هواي نفس و غلبه نفس اماره و مقتضيات جواني آنان بوده و سپس توبه حقيقي كردهاند. چرا مأيوس شوند؟ يأس از رحمت الهي، از گناهان كبيره و در رديف كفر قرار دارد!

توبه و پشيماني از گناه، توفيقي است كه انسان را از گناه پاك و پاكيزه مي نمايد. انسان بعد از توبه، مورد عنايت خدا قرار مي گيرد. حتي خدا وعده داده است كه گناهان شخص توبه كار را نه تنها از ذهن كساني كه شاهد گناه او بوده اند، پاك مي كنم، بلكه از ياد ملائكه مقرب خود نيز مي زدايم؛ بلكه آن را به حسنه و نيكي مبدل مي كند. (3)

حقيقت توبه، پشيماني از گناه و قصد و عزم جدي براي ترك آن است. اگر كسي به اين حالت دست يافت، حقيقت توبه در او محقق شده است. چنين شخصي، اميدوار باشد خداوند او را بخشيده است.

چه كسي در وفاي به عهد، راستگوتر از خداوند است؟ قرآن مجيد وعده داده كه خداوند توبه را از بندگانش ميپذيرد. بنابراين، گناهكاري كه به گناه خويش اعتراف دارد، از آن پشيمان است، عزم جدّي بر ترك گناه و جبران گناهان گذشته از حق النّاس و حق اللَّه دارد، بايد به قبولي توبه خويش و رحمت و مغفرت خداوند اميدوار باشد.

پشيماني شما از انجام گناه، بهترين دليل بر آن است كه عزم تان بر توبه جدي است. همين كه از عمل خود پشيمان هستيد، كفايت مي كند. اما بهتر است، استغفار كنيد.  پس نا اميدي را از دور سازيد و به آينده اميدوار باشيد. قطعا الطاف خداوند شامل حال شما خواهد شد.

2. دوست عزيز! ارائه هر راهكاري براي رهايي از ديدن تصاوير و فيلم هاي مستهجن و زشت و كنترل شهوت، متوقف بر خواست و اراده قطعي فرد است. بهترين اذكار و قوي ترين راهكارها، بدون خواست واقعي  روي كاغذ باقي ميماند. مهم ترين كاري كه بايد انجام دهد، اين است كه اراده و اعتماد به نفس خود را تقويت نمايد تا در مقابل طوفان وسوسه هاي شيطاني تاب بياورد.

عواملي در تقويت اراده مؤثر است، مانند: تمركز بخشيدن به فعاليت هاي گوناگون، توجه به عبادات به ويژه نماز كه تمرين تمركز فكر است، پايان رسانيدن كارهاي نيمه تمام، تلقين مثبت و... .

3- راهكار اصلي در پيشگيري و درمان مشكل، طبق فرموده قرآن، دو چيز است: يكي ازدواج، كه از نظر سني شما شرايط آن را دارا نيستيد؛  و ديگري داشتن تقواي دروني و عملي. بزرگان گفته‏اند: «نفس را مشغول بدار؛ و گرنه او تو را به خود مشغول خواهد ساخت». اين ها تنها راهي هستند كه  فرد مي تواند غريزه جنسي خود را به طور موقت كنترل كند.

كسي كه شرايط ازدواج ندارد تا فراهم شدن شرايط ازدواج، بايد از راهكار زير كمك بگيرد:

1ـ عزمش را براي ترك ديدن تصاوير و فيلم هاي مستهجن و زشت حداقل ده برابر كند. با عزمهاي شكنندهحتماً نخواهيد توانست از پس حل اين معضل برآيد.

2ـ در امر پاك سازي محيط جدي باشد. مردانه محيط پيراموني خود را از هر نوع وسيله محرك و شهوتزا عاري كند. به عنوان مثال CDهاي فيلم و عكسهاي مهيج و... را معدوم سازد. تا مدتي به سراغ اينترنت نرود.

3ـ اگر گوشي همراهش قابليت ارسال و پخش كليپهاي مستهجن را دارد، براي مدت حداقل 3 ماه گوشي خود را با گوشي ساده و كم امكانات تعويض كند.

4ـ از صحبتبا نامحرم ( دختران فاميل و ...) به شدت بپرهيزد.

5ـ از نوارهاي صوتي مهيج دوري كند.

6ـ ورزشهاي سنگين كه عرق او را درميآورد، انجام دهد.

7ـ از فكر و ترسيم صحنه‏هاي محرك در ذهن و خيال پرهيز كند.(4)

8ـ رژيم غذايي مناسب كه شامل مواد محرك كمتري است، تهيه كند.

9ـ رابطه خود را با دوستاني كه آلوده به اين مسائل هستند، كمتر كند.

10ـ با خواندن كتابها عزت نفس فراموش شده خود را ارتقا ببخشيد.

11ـ از انجام فرائض مثل نماز و روزه و... غفلت نورزد.

12ـ چنانچه اراده ترك يك باره برايش امكان ندارد، سعي كند با فاصله انداختن بين دفعات به تدريج از اين عادات ناپسند براي هميشه دور شود.

اگر نقطۀ مبهمي بود در مكاتبۀ بعدي برايمان بنويسيد.

 

 پي نوشت:

پي نوشت ها:

1. بقره(2) آيه 142.

2. زمر (39)، آيه 53.

3. آيت الله مكارم شيرازي، اخلاق در قرآن، انتشارات مدرسه علي بن ابي طالب، ج 1، ص 217.

4. حرعاملي، وسائل‏الشيعه، چاپ ايران، كتابفروشي اسلاميه، ج 14، ص 240.