پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
آیا این حدیث از پیامبر است؟
امام علی علیه السلام می فرماید: «هر كس می خواهد به مردی از اهل جهنم بنگرد ، به كسی نگاه كند كه نشسته و مردم در حضور او ایستاده اند (و اجازه نشستن ندارند)».

آیا این حدیث از پیامبر است كه كسی دوست داشته باشد مردان دست به سینه در مقابل او ایستاده باشد جایگاه او در جهنم آماده شده است؟

پرسشگرگرامي با سلام و سپاس از ارتباطتان با اين مركز

حدیث به شرح زیر است:

 عَلِيٌّ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَيْهِ فرمود: وَ مَنْ أَرَادَ أَنْ يَنْظُرَ إِلَي رَجُلٍ مِنْ أَهْلِ النَّارِ فَلْيَنْظُرْ إِلَي رَجُلٍ قَاعِدٍ وَ بَيْنَ يَدَيْهِ قَوْمٌ قِيَام؛‏ (1)

هر كس می خواهد به مردی از اهل جهنم بنگرد ، به كسی نگاه كند كه نشسته و مردم در حضور او ایستاده اند (و اجازه نشستن ندارند).

 چون او  نشسته و به دیگران اجازه نشستن نمی دهد، با این كه لزومی به ایستادن آن ها نیست و  مجبورند جهت رعایت احترام او تا كارشان انجام شود، با ادب بایستند .

 روشن است كه این عمل   چون نشانه تكبر و غرور است، حرام است . روایات زیادی در مذمت متكبران داریم. علاوه بر روایت فوق به ذكر یك روایت دیگر بسنده می كنیم : رَسُولُ اللَّهِ فرمود: أَمْقَتُ النَّاسِ الْمُتَكَبِّر (2)؛منفورترین فرد  نزد خداوند متكبر است .

 پی نوشت ها:

1. علامه مجلسی ، بحار الانوار ، بیروت ،چ الوفا ، 1403 ق ، ج 70 ، ص 206.

2. همان ، ص 231.