درایام الله مبارک دهه فجربرگزارگردید
مراسم اختتامیه اولین جشنواره پژوهشی پاسخگویان دینی با حضور پاسخگویان و مدیران مرکز و حضرت آیت الله ایزد پناه برگزار گردید

به گزارش خبرنگار پاسخگو مراسم اختتامیه اولین جشنواره پژوهشی پاسخگویان دینی با حضور پاسخگویان و مدیران مرکز و حضرت آیت الله ایزد پناه برگزار گردید و جوایز به 12 نفر از برگزیدگان اهدا شد.

 در این مراسم نخست حجت الاسلام والمسلمین آقای موسوی رئیس شورای پژوهش گروه پشتیبانی علمی گزارشی از آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره و فرایند داوری آثار ارائه کرد.

ایشان ضمن تقدیر از شرکت پاسخگویان و حمایت رئیس محترم مرکز از این جشنواره گفت: زمینه ایجاد ایده جشنواره علاوه بر نیاز پاسخگویان دینی و کار ویژه گروه پشتیبانی علمی مرکز، با بهره گیری از دانش و تجربه های پاسخگویان مرکز همچنین ایجاد تعامل بین نمایندگی ها مرکز و سایر مراکز پاسخگویی بوده است.

وی در ادامه افزود: ضرورت پرداختن به رفع نیاز های مردم در ارائه پاسخ های کاربردی برای سئوالات رایج از طریق پاسخگویی تخصصی دینی موجب توسعه و سازمان دادن پژوهش های پاسخگویان شده است.

ایشان در پایان اضافه کرد: آثار راه یافته به این جشنواره عبارتند از: 69 کتاب، 118 مقاله، 286 گواهی داوری و شرکت در نشست های علمی و 40 پژوهش داخلی مرکز می باشد. که پس از طی فرایند داوری، از مجموع 55 پاسخگوی شرکت کننده در جشنواره از مرکز قم و نمایندگی اصفهان و مشهد مقدس، 6 نفر شایسته تقدیر و 6 نفر برگزیده انتخاب شدند.

سپس حجت الاسلام والمسلمین مخدوم رئیس مرکز ملی پاسخگویی ضمن تقدیر از برگزاری این جشنواره و معرفی شخصیت آیت الله ایزدپناه و گرامی داشت دهه مبارک فجر گفت: پاسخگویی به سوالات دینی از وظایف اصلی حوزویان است و ویژگی مرکز ملی پاسخگویی در این راستا را میزان گستردگی و کیفیت پاسخهای تخصصی از مسیر های مختلف پاسخگویی دانست.

ایشان در تبیین جایگاه پژوهش در پاسخگویی دینی افزود: پاسخگویی عالمانه و تخصصی نیازمند پشتوانه مطالعات عمیق و پژوهش محور است تا جنبه های تخصصی و اثر گذاری آن پر رنگ شود .

مخدوم این جشنواره را کاری بزرگ و ابداعی دانست و اظهار امیدواری کرد که در جشنواره های آینده از پاسخگویان سایر مراکز پاسخگویی نیز دعوت به عمل آید.

در ادامه این جشنواره، آیت الله ایزد پناه عضو محترم هئیت امنا دفتر و شورای سیاست گذاری مرکز ملی پاسخگویی ضمن قرائت آیه 11 سوره مجادله ، پاسخگویان دینی را مصداق آیه شریفه دانسته  و به ارزش ذاتی علم و عالم اشاره کردند.

ایشان با استناد به آیه شریفه  ابراز داشتند: علم به تنهایی ارزشمند است و هر عالمی صرف نظر از ایمان محترم است. اما آنچه در آموزه های دینی تاکیده شده و علم به معنی نور معرفی شده است علمی است که با ایمان قرین شده شود.

آیت الله ایزد پناه در ادامه ضمن تشکر از فعالیت های پاسخگویی در مرکز ملی و بیان ویژگی کاربردی پژوهش های پاسخگویان گفتند: آنچه در روایات  به عنوان علم نافع معرفی شده همان علمی است که پاسخگوی نیازها و مطالبات مردم باشد.

ایشان ضمن توجه دادن به تعاملی و گفتگویی بودن پاسخگویی و چالش های مرتبط با آن، بر برتری پاسخگویی بر سخنرانی که عمدتا به صورت یکطرفه ارائه شده و لزوما مورد ابتلای مخاطبان نیز نمی باشد، تاکید نموده و تاثیرگذاری پاسخگویی را به مراتب بیش از سخنرانی های تبلیغی دانستند.

در پایان از برگزیدگان این جشنواره با اهداء جوایز و لوح تقدیر، تجلیل به عمل آمد.